Apple HomePod Mini fot. oiot.pl
Apple HomePod Mini fot. oiot.pl

Kolejny HomePod na horyzoncie? Kod nowego iOS skrywa nowe urządzenie

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że wraz z kolejnymi wersjami iOS dowiadujemy się o nadchodzących urządzeniach z ekosystemu Apple. W plikach szesnastej odsłony systemu znaleziono pierwsze ślady dotyczące nadchodzącego głośnika HomePod.

Nowy HomePod wyciekł w kodzie iOS

Bety nowych systemów Apple trafiły już w ręce deweloperów oraz, rzecz jasna, tych najbardziej ciekawskich użytkowników sprzętu. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie testowego iOS w poszukiwaniu nowości – nawet pomimo sporej niestabilności nowego oprogramowania. Jest to gra warta świeczki, bowiem zespół 9to5Mac znalazł ciekawy szczegół ukryty w kodzie systemu.

Są to nawiązania do nadchodzącego głośnika z serii HomePod, który może zadebiutować na rynku jeszcze w tym roku. Co prawda nie udało się tam znaleźć żadnych szczegółów specyfikacji, a w kodzie nie pada nawet sama nazwa HomePod, lecz nowe urządzenie skrywa się pod hasłem „AudioAccessory6”. Dla porównania model mini figuruje tam jako AudioAccessory5, zaś pierwsza generacja głośnika – AudioAccessory1.

HomePod oraz HomePod Mini

Na temat nadchodzącego urządzenia zdążyło pojawić się sporo plotek, które różnią się diametralnie między sobą. Jedni leakerzy sugerują, że sprzęt zostanie tylko lekko odświeżony – zyska lepszy procesor i pozostałe podzespoły, co pozwoli mu na sprawne działanie przez kolejne lata. Inne źródła podają natomiast, że Apple pragnie połączyć HomePoda z przystawką Apple TV i wypuścić na rynek wyjątkową hybrydę. Opinie są podzielone, a zainteresowani użytkownicy mogą być trzymani w niepewności aż do jesiennej konferencji producenta.

Nowe oprogramowanie głośnika może zdradzić więcej

Skoro nowy HomePod został wspomniany w kodzie systemu iOS, tym bardziej kolejne szczegóły uda się wydobyć z nadchodzących wersji testowych HomePod Software. W tym roku producent postanowił, że system dla inteligentnego głośnika również zasługuje na udział w Apple Beta Software Program.

Odpowiednia paczka z aktualizacją ma zostać wydana, kiedy nowe systemy przejdą do fazy publicznej bety, co oznacza, że kolejny komplet informacji na temat opisywanego sprzętu może trafić do sieci w przyszłym miesiącu.

Jak na razie pierwsi użytkownicy mogą testować iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, watchOS 9 oraz tvOS 16.

Apple TV tvOS
(fot. Tabletowo.pl)

Nowy tvOS bez rewolucji

Ostatni z wymienionych systemów, niestety, nie przynosi rewolucyjnych zmian. Nowa wersja została uzupełniona o funkcje zapewniające lepszą integrację Apple TV z pozostałymi produktami. Dzięki tvOS 16 posiadacze tego sprzętu mogą korzystać z ulepszonej łączności między urządzeniami oraz usprawnionej obsługi wielu użytkowników. Ponadto pojawiło się wsparcie dla kontrolerów JoyCon oraz Pro Controller, a kolejne kontrolery przewodowe i bezprzewodowe mają do nich dołączyć niebawem.

Apple TV doczekał się również zgodności z nadchodzącym standardem Matter, obsługi HDR10+, nowych zwiastunów w Apple TV+ oraz nowości dotyczących ćwiczeń z Apple Fitness+. Producent odświeżył przy okazji aplikację pilota w systemie iOS 16.

HomePod Software 16 beta oraz publiczne wersje testowe pozostałych systemów powinny zadebiutować w lipcu, natomiast finalne wersje na początku jesieni.