Apple zazdrości konkurencji. HomePod zostanie przemianowany w dziwną hybrydę

Apple zazdrości konkurencji. HomePod zostanie przemianowany w dziwną hybrydę

Inteligentne głośniki HomePod oraz przystawka Apple TV znalazły swoje nisze, lecz wciąż nie są w stanie przebić się na rynku. Apple ma ambitny plan stworzenia uniwersalnej hybrydy, która zawalczy raz jeszcze z inteligentnymi głośnikami oraz ekranami Google i Amazona.

Czy to HomePod? Nie, to… Portal TV?

Według nieoficjalnych informacji, przekazywanych przez Marka Gurmana, Apple jest w trakcie przygotowywania nowego urządzenia z kategorii Smart Home. Nowy produkt będzie krokiem naprzód, zarówno wobec HomePoda (oraz jego wersji mini), jak również względem przystawki Apple TV.

Apple HomePod Mini fot. oiot.pl

Jak podaje Gurman, na rynku najprawdopodobniej nie pojawi się nowa wersja „dużego” HomePoda, czyli głośnika klasy premium, którym producent chciał podbić świat inteligentnych urządzeń. Zamiast tego, firma zdaje się od ponad roku pracować nad nową wersją zminiaturyzowanej wersji głośnika. Nie będzie to jednak subtelna ewolucja urządzenia, jak ma to najczęściej miejsce pomiędzy dwoma generacjami urządzeń tego producenta. Nowe urządzenie ma połączyć funkcjonalność inteligentnego głośnika z przystawką TV oraz… kamerą FaceTime, służącą do wideorozmów.

Brzmi znajomo? Z pewnością – tego typu urządzenie debiutowało na rynku w 2019 roku. Meta, jeszcze pod nazwą Facebook, wprowadziła wtedy do swojego portfolio urządzenie nazwane Portal TV. Jest to urządzenie, łączące funkcję przystawki do telewizora z kamerą do rozmów wideo.

Produkt ten ma wbudowaną asystentkę głosową Amazon Alexa, 8 mikrofonów i szerokokątną kamerę o rozdzielczości 12 Mpix, utrzymującą użytkownika w kadrze. Dzięki Portal TV możliwe jest wykonywanie rozmów wideo poprzez Messengera, Whatsappa lub Zooma.

Facebook Portal TV
Portal TV (fot. Facebook)

Apple chce przechytrzyć konkurencję, ale to nie takie proste

Nowy produkt mógłby zrobić na rynku spore zamieszanie. Z jednej strony, Apple byłoby w stanie nareszcie zaoferować kompletne urządzenie Smart Home, dając pstryczka w nos Amazonowi, Google, Facebookowi oraz pozostałym. Z drugiej, nadal zapewne byłby on w sporym stopniu oparty o asystentkę głosową Siri, która – w porównaniu z konkurencją – wypada dość przeciętnie.

Jeżeli firma po cichu pracowała nad udoskonaleniem funkcjonalności Siri oraz dodaniem kolejnych języków, szanse na sukces urządzenia mogą znacznie wzrosnąć. No i trzeba mieć nadzieję, że Apple nie popełni znowu błędu przy wycenie, co pogrążyło pierwszego HomePoda. Nowe urządzenie z kamerą FaceTime, w połączeniu z niską ceną, może doprowadzić do przetasowania na rynku.

Nie wiemy, kiedy nowy produkt miałby trafić na rynek, lecz nie zostało wykluczone, że jego premiera miałaby się odbyć jeszcze w tym roku.