Android-TV
Android-TV

Ta funkcja Androida 13 pozwoli telewizorom oszczędzać energię

Na Android TV zmierza aktualizacja systemu operacyjnego, oparta na Androidzie 13, która będzie przeznaczona dla masy urządzeń do strumieniowego przesyłania multimediów, w tym NVIDIA Shield i Chromecast z Google TV. Nowy tryb czuwania o niskim poborze mocy wyłączy dostęp do sieci i ograniczy funkcje aplikacji, gdy smart TV jest w trybie czuwania.

Nowy tryb czuwania o niskim poborze mocy

Do oficjalnej premiery Androida 13 pozostało jeszcze kilka miesięcy. Już teraz jednak otrzymujemy informacje o dwóch istotnych funkcjach dla urządzeń Android TV, które pozwalają inteligentnym telewizorom zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć przepustowość, a także ulepszyć tryb obrazu w obrazie (PiP).

Na nowy tryb czuwania o niskim poborze mocy trafił pewien programista podczas testowania wersji zapoznawczej, udostępnionej przez Google. Ta nadchodząca funkcja przede wszystkim ograniczy działanie aplikacji i zablokuje dostęp do sieci, gdy urządzenie Android TV jest w trybie gotowości.

Wyłączy również wakelocki (rozwiązanie pozwalające wyłączyć opcje wygaszania ekranu z powodu „bezczynności”), gdy telewizor nie jest używany.

To jeszcze nie koniec

Kolejną fajną funkcją, na którą natrafiono, jest rozszerzony tryb PiP (picture in picture). Ta opcja pojawiła się na SmartTV wraz z Androidem 7.0, kiedy to najlepszy współczynnik proporcji, optymalny do wyświetlania treści, wynosił 16:9 – teraz ma zostać zaktualizowany do nowszych standardów TV. Android 13 wprowadzi również nową metodę dokowania okna okienka PiP obok głównej aktywności, dzięki czemu oba okna są w pełni widoczne dla użytkownika.

Kiedy zostanie wydany Android 13?

Zgodnie z harmonogramem Google, Android 13 zostanie opublikowany w trzecim kwartale 2022 roku – powinien osiągnąć stabilność wraz z trzecią wersją beta w czerwcu 2022 roku.

Pamiętajmy jednak, że większość producentów smartTV potrzebuje więcej czasu na uaktualnienie urządzeń do najnowszej wersji Android TV, więc należy uzbroić się w cierpliwość, by móc z niej korzystać.