Apple TV
(fot. pixabay.com)

Aplikacja Apple TV blokuje wypożyczanie filmów, zakupy w Google i telewizory z systemem Android TV

Osoby, chcące obejrzeć ostatnie kinowe hity, znajdujące się w apce Apple TV+, mogą czuć się dość zaskoczone, gdy zechcą je włączyć na Android TV i Google TV. Otóż ostatnia aktualizacja sprawiła, że wypożyczanie i kupowanie filmów poprzez iTunes zostało zablokowane na tych urządzeniach. Oczywiście zezłoszczeni użytkownicy natychmiast dali znać o tym problemie na Reddit. FlatpanelsHD potwierdziła doniesienia o blokadzie, a dodatkowo podkreśliła, że nie jest to wcale żadna awaria czy też błąd.

Platforma Apple TV blokuje całkiem sporo i nie jest to wcale awaria

Podczas gdy pojawia się blokada, system delikatnie podsuwa pomysł, aby się jej pozbyć – wystarczy przejść do aplikacji Apple TV na innym urządzeniu. Komunikat brzmi następująco:

Możesz kupować, wypożyczać lub subskrybować aplikację Apple TV na iPhonie, iPadzie i innych urządzeniach do przesyłania strumieniowego.

Pojawia się tu także dobra wiadomość dla użytkowników, którzy nie zdążyli dokonać jeszcze aktualizacji, w ich przypadku wszystko działa tak jak dawniej, czyli nadal mogą wypożyczać i kupować filmy. Pytanie tylko jak długo będzie można pomijać aktualizację i korzystać na starym systemie.

Oprócz tego warto dodać, że klienci nadal mają dostęp do biblioteki, w której widnieją pozycje zakupione już wcześniej. Natomiast jeśli wypożyczą lub kupią film na iPhonie, iPadzie lub innym obsługiwanym urządzeniu, będzie on mógł być normalnie odtwarzany w trybie TV. Zmiany te nie mają wpływu również na dostęp do treści, jeśli jesteśmy subskrybentem Apple TV+.

Co więcej, opisywana zmiana nie ma żadnego wpływu oglądane treści na telewizorach marki Roku oraz innych podobnych Smart TV. Dlatego też wiele osób spekuluje, że problem być może dotyczy dwóch gigantów technologicznych – Apple i Google. Być może spowodowała to prowizja pobierana przez Google od każdej zakupionej aplikacji w wysokości 30%.

To nie pierwsza taka blokada ze strony Apple

Ciekawostką jest, że to nie pierwszy raz, kiedy Apple zdecydowało się na blokadę zakupu filmów z niektórych urządzeń do przesyłania strumieniowego. W 2019 roku, kiedy aplikacja Apple TV została uruchomiona na urządzeniach Fire TV, nie uwzględniono funkcji kupowania filmów i subskrybowania kanałów premium.

W tym czasie Apple oczywiście również sugerował najlepsze rozwiązanie. Zachęcał użytkowników do płacenia za filmy na urządzeniu Apple przed oglądaniem ich na Fire TV.