Metaverse Standards Forum
fot. Metaverse Standards Forum

Liderzy świata technologii utworzyli nowe konsorcjum do spraw standaryzacji metaverse

Na naszych oczach tworzy się kolejny rozdział historii – w ciągu kilkunastu lat powinniśmy móc doświadczyć metaverse z prawdziwego zdarzenia. Zanim to się jednak stanie, muszą powstać uniwersalne standardy i narzędzia, które pozwolą „sieci jutra” sprawnie funkcjonować. Giganci branży technologicznej wzięli więc sprawy w swoje ręce.

Współpraca to klucz do sukcesu

W ostatnich miesiącach firmy tworzące sprzęt i oprogramowanie prześcigają się w nowych rozwiązaniach, które mają usprawnić użytkownikom korzystanie z metawersum i poruszanie się po nim. Robią to jednak dość swobodnie i każdy podmiot rozwija własne narzędzia w swoim zakresie. Dlaczego? Ano dlatego, że nikt jak dotąd nie wyznaczył żadnych standardów na tym, bądź co bądź, jeszcze świeżym polu.

Teraz ma się to zmienić za sprawą konsorcjum nazwanego Metaverse Standards Forum. Utworzyło je wielu gigantów technologicznych oraz kilka pomniejszych firm technologicznych zainteresowanych tworzeniem uniwersalnych rozwiązań. W tym gronie znaleźli się m.in. Adobe, Epic Games, HTC, Huawei, IKEA, Meta, Microsoft, Nvidia, Qualcomm, Sony oraz Unity.

Niestety, do forum standardów metawersum nie dołączyło również wiele firm, których obecność wydaje się w takim konsorcjum oczywista. Mowa tutaj przede wszystkim o Apple, ale także Niantic, Decentraland czy Snapchat. Ich rozwiązania powiązane z rzeczywistością rozszerzoną, mieszaną i wirtualną oraz szeroko pojętym metaverse są istotnym elementem tego rynku, a mimo wszystko nie dołączyły do projektu (lub nie zostały do niego zaproszone).

Metaverse Standards Forum
fot. Metaverse Standards Forum

Metaverse Standards Forum stworzy podwaliny dla wszystkich graczy

Czym zajmie się nowa organizacja? Przede wszystkim promowaniem interoperacyjności usług, czyli ich współpracy i uzupełniania się. Producenci pragną, by metaverse, zastane przez konsumentów, było otwarte i inkluzywne, zaś deweloperzy nie mieli problemu z rozwijaniem swoich projektów.

Forum nie ma na celu tworzyć sztywnych zasad, lecz zachęcać uczestniczące w nim podmioty do współpracy z organizacjami zajmującymi się standaryzacją i regulacją, aby wspierać ich tworzenie w przyjazny dla każdego sposób. Należy jednak pamiętać, że działalność tego typu organizacji jest skuteczna tylko pod warunkiem wdrażania opracowanych rozwiązań do odpowiedniej liczby projektów.

Miejmy nadzieję, że Metaverse Standards Forum nie będzie tego typu wydmuszką i stworzy otwarte, bezpieczne środowisko dla wszystkich uczestników metawersum.