IKEA Kreativ
fot. IKEA

Nowa aplikacja IKEA pozwoli wykorzystać pełny potencjał rozszerzonej rzeczywistości w smartfonie

Funkcje AR w smartfonach bywają niesamowicie przydatne, do czego już wielokrotnie przekonali nas twórcy aplikacji mobilnych. IKEA po raz kolejny świetnie wykorzystała możliwości ARKit na urządzeniach z iOS, pozwalając użytkownikom na skanowanie pomieszczenia i… usuwanie z niego mebli.

IKEA Kreativ – kreatywne przemeblowanie

Jeśli śledzicie rozwój technologii rozszerzonej rzeczywistości, z pewnością kojarzycie aplikację IKEA Place, pozwalającą użytkownikom iPhone’ów i iPadów na umieszczanie wirtualnych modeli mebli tuż za obiektywem ich aparatu. Jego stworzenie umożliwiła platforma ARKit, rozwijana przez Apple. Dzięki tej technologii operowanie w przestrzeni naszego domu i „wrzucanie” na do niej nowych obiektów z oferty sklepu stało się niesamowicie proste.

Sprawa z podglądem mebli nieco się komplikowała, gdy użytkownik chciał wstawić jakiś mebel w zastępstwo za już stojący obiekt. Bez wykonania małego przemeblowania pogląd z aplikacji IKEA Place mógł nie oddawać nastroju, jaki obiekt wprowadzi do wnętrza, lecz przesuwanie łóżka czy szafy dla zrobienia jednego zdjęcia kompletnie mijało się z celem. Dlatego też szwedzka sieć sklepów zaprezentowała nowe narzędzie, dzięki któremu rozszerzona rzeczywistość pomoże nam zamienić stare meble na nowe.

IKEA Kreativ wykorzystuje kamerę iPhone’a lub iPada oraz – w przypadku modeli z serii Pro – czujnik LiDAR do wykonania skanów pomieszczenia, z których następnie możemy… usunąć meble. Zgadza się – trójwymiarowa replika zeskanowanego pomieszczenia da nam możliwość całkowitego przemeblowania za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Świetne narzędzie

Nowe narzędzie pozwala nam „przymierzyć” wybrane meble z oferty sieci IKEA we własnym domu. Z pewnością przyda się ono w procesie zmiany wystroju pomieszczeń, ale osoby przymierzające się do zaprojektowania nowego mieszkania również mogą z niego skorzystać by zainspirować się bez konieczności wycieczki do sklepu. Twórcy aplikacji przygotowali aż 50 przykładowych trójwymiarowych pomieszczeń, do których użytkownicy mogą zajrzeć, a nawet je edytować według własnego uznania. Dostępne są opcje przeglądania katalogu sklepu, zamienianie mebli, dodawanie, usuwanie oraz przenoszenie ich.

Nowe narzędzie jest, póki co, dostępne na rynku amerykańskim. Sklep planuje udostępnić ją na pozostałych rynkach w późniejszym terminie. Skorzystać z niego mogą posiadacze iPhone’ów i iPadów, a już wkrótce trafi również na urządzenia z Androidem.