ikea DIRIGERA
ikea DIRIGERA

Ikea zapowiada Dirigera – nowy hub ze wsparciem Matter

Ikea planuje poszerzyć listę produktów mieszczących się w kategorii Smart Home. Tym razem będzie to hub o nazwie Dirigera, który ma być przede wszystkim wsparciem dla Matter. Dodatkowo pojawić się ma także ulepszona aplikacja Ikea Home. Ikea tym działaniem ma zapewnić więcej integracji w swoich produktach. Dostępność zapowiadana jest na jesień.

Nowy hub ze wsparciem Matter

Ikea w swojej ofercie ma już produkty przeznaczone dla rozwiązań smart home. Jest to seria o nazwie Tradfri, w której znaleźć można na przykład inteligentne oświetlenie. Teraz przyszedł czas na uaktualnienie katalogu smart gadżetów – pierwotna bramka jest już na rynku od kilku lat, dlatego na pewno przyda się jej małe odświeżenie.

Nowe centrum Dirigera zapewni wsparcie dla Matter, które ma znacznie ułatwić zarządzanie inteligentnym domem, gdy już nowy standard zadomowi się na rynku. Dzięki temu domownik będzie miał możliwość korzystania z inteligentnych urządzeń różnych firm, które go wspierają.

Możemy zaliczyć do tej grupy między innymi Apple, Samsung, Google, Belkin, Nanoleaf oraz Eve. Technologia Matter daje nie tylko opcje łączenia urządzeń, ale ma również zdecydowanie lepszy poziom bezpieczeństwa przekazywanych danych czy też wyższą szybkość i lepszą stabilność połączenia. Wszystko będzie też kompatybilne z HomeKit.

Jeśli chodzi o cenę Dirigera, na razie nie jest jeszcze oficjalnie znana. Wiadomo tylko, że trzeba będzie za niego zapłacić nieco więcej niż za bramkę Tradfri, która kosztuje 149 złotych.

Dirigera
Dirigera fot. Ikea

Nowa aplikacja Ikea Home

To nie koniec zapowiadanych nowości, gdyż razem z nową bramką pojawić się ma również odświeżona aplikacja Ikea Home. Pozwoli ona na sprawne zarządzanie inteligentnym domem. To, co się zmieni w stosunku do obecnego rozwiązania, to znacznie bardziej uproszczony i intuicyjny interfejs. To ukłon w stronę tych użytkowników, którzy do tej pory zmagali się z trudnościami przy konfiguracji. Dodawanie nowych urządzeń ma być zdecydowanie łatwiejsze.

Pojawienie się tych dwóch rzeczy to nie koniec, jeśli chodzi o pracę nad rozszerzeniem katalogu produktów. Ikea dała wyraźną informację, że wciąż jest w fazie testów nad kolejnymi, które być może już niedługo zobaczymy w ofercie sklepu.

ikea-smart-lights
Smart lights fot. Ikea