Rozwiązania Smart Home stają się coraz popularniejsze

Standard Matter znowu opóźniony. Na integrację Smart Home jeszcze trochę poczekamy

Zła wiadomość dla użytkowników Smart Home posiadających urządzenia z różnych systemów. Standard Matter, który początkowo miał zadebiutować już w 2020 roku, został ponownie opóźniony. Jaki był powód takiej decyzji?

Matter zbyt popularne

Nadchodzący wspólny standard łączności Smart Home, czyli Matter, został wymyślony z inicjatywy największych producentów systemów inteligentnych domów. Początkowo miał on zostać wydany w 2020 roku, lecz te optymistyczne plany szybko zderzyły się z rzeczywistością. Zeszły rok również nie okazał się dla niego szczęśliwy, a konsorcjum Connectivity Standards Alliance ogłosiło, że pojawi się on finalnie w okolicach połowy 2022 roku.

Do planowanej premiery zostały około 3 miesiące, a zrzeszone firmy ponownie zostały zmuszone przekazać niezbyt wesołą wiadomość dla klientów. W związku z ogromnym zainteresowaniem, będziemy musieli poczekać nieco dłużej na zintegrowanie wielu urządzeń Smart Home. Tym razem opóźnienie nie będzie aż tak odczuwalne, ponieważ obecnie premierę Matter zaplanowano na jesień tego roku.

Ale co ma nadzwyczajna popularność do konieczności przesunięcia terminu udostępnienia standardu? Connectivity Standards Alliance pragnie, by całość weszła w życie bez problemów, co wymaga dopracowania SDK. Niektóre kluczowe elementy kodu wciąż potrzebują kilku ostatnich szlifów, by działał on bez zarzutu w urządzeniach wszystkich zainteresowanych firm. Wymaga to jednak nieco czasu.

Na ten moment SDK ma zostać ukończone w drugim kwartale 2022 roku, a w czerwcu członkowie konsorcjum otrzymają ostateczną wersję specyfikacji. Oznacza to możliwość pełnego wdrożenia systemu do swoich urządzeń w celu ich unifikacji jeszcze latem.

smart home matter
fot. Pixabay

Słaby start

Nowy plan zakłada, że jeszcze w tym roku ujrzymy produkty zgodne z Matter na sklepowych półkach oraz w naszych domach, lecz nie będzie ich aż tyle, ile pierwotnie zakładano. CSA zapowiada, że jesienią Matter zawita do 130 produktów z 15 kategorii pochodzących od 50 różnych producentów.

Pierwsze inteligentne żarówki, gniazdka, zamki, termostaty czy zasłony wraz z kompatybilnymi bramkami będą dostępne dla użytkowników w momencie udostępnienia Matter. Należy brać jednak pod uwagę, że udostępnienie tak wielkiego systemu jest czymś dotąd niespotykanym, a dostosowanie produktów wszystkich zainteresowanych wymaga czasu. Jest to związane m.in. z koniecznością sprawdzenia i dostosowania specyfikacji produktów.

Mimo wszystko, CSA zapewnia, że premiera Matter jest już na horyzoncie, a w ciągu najbliższych miesięcy użytkownicy urządzeń Smart Home będą mogli wkrótce zunifikować wszystkie swoje systemy w jeden, spójny twór.