Sztuczna inteligencja ma wykrywać wczesne stadium raka płuc
fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja ma wykrywać wczesne stadium raka płuc

Chociaż mówi się, że rak to nie wyrok, to jednak w tej diagnozie odpowiednie jest przede wszystkim szybkie rozpoznanie choroby. Jeśli tego nie zrobimy, to choć posiadamy wyszkolonych specjalistów, często nie jesteśmy już w stanie zwyczajnie pomóc choremu. Tu liczy się czas i wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium. To ważny problem, dlatego postanowiono wesprzeć się sztuczną inteligencją, która pomoże w diagnozie raka płuc.

Sztuczna inteligencja postawi szybką diagnozę na temat stanu zdrowia pacjenta

Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego postanowili zdecydowanie polepszyć statystyki dotyczące wykrywalności raka płuc. W oparciu o sztuczną inteligencję opracowali narzędzie, które dokona diagnostyki nowotworu na wczesnym jego etapie. Aby tego dokonać przeprowadzono sekwencjonowanie jednokomórkowego RNA porównując różne, wczesne stadia raka płuc. Wyniki tego badania pokazały jednoznacznie, że metabolizm tłuszczów różni się w poszczególnych typach komórek i staje się nieprawidłowy.

Zastosowano tu algorytm uczenia maszynowego w dziewięciu lipidach, które wytypowano jako najważniejsze. Na podstawie tych danych powstał model wykorzystujący sztuczną inteligencję do wczesnego wykrywania raka. Do badania przesiewowego zgłosiło się aż 1036 uczestników. Zrobiono im rutynowy skan pod kątem raka płuc. Dokładność, z jaką AI określiła prawdopodobieństwo diagnozy, nieźle zaskakuje – to ponad 90%.

Postanowiono także wykonać drugie badanie, do którego zgłosiło się 171 pacjentów z rakiem oraz 140 zdrowych. Porównano ich cząsteczki i wykryto, że większość chorych to osoby niepalące z guzami w pierwszym stadium zaawansowania.

Czy wykrywalność raka płuc wzrośnie?

Trzeba przyznać, że taki system byłyby sporą rewolucją, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie raka. Na pewno znalazłby zastosowanie we wszelkiego rodzaju poradniach onkologicznych i być może skrócił czas potrzebny na interpretację wykonanych badań pacjenta. To z kolei przełożyłoby się na zmniejszenie kolejek do lekarzy.

Warto również dodać, że badacze planują rozszerzyć diagnostykę o guza trzustki czy też przełyku. Algorytm do tego został już opracowany w 2021 roku. To naprawę rewelacyjna wiadomość.