(źródło: Apple)
(źródło: Apple)

By korzystać z gogli VR Apple… trzeba będzie opłacać abonament?

To było do przewidzenia. Apple będzie wyciągało rękę po kolejne pieniądze użytkowników swoich sprzętów, lecz tym razem miesięczny abonament nie obejmie żadnych dodatkowych funkcji. Czy gogle VR lub AR z logo nadgryzionego jabłka będą się opłacały w modelu subskrypcyjnym?

Apple pragnie więcej pieniędzy

Kiedy słyszę słowa „marka premium” od razu na myśl przychodzi mi Apple. Produkty z Cupertino cechują się co prawda wysoką jakością i sprawnie zintegrowanym ekosystemem, lecz idą za tym równie wygórowane ceny.

Koszt nowego iPhone’a z serii Pro to obecnie około 5200 złotych, podobnie jak MacBook Air w najtańszej konfiguracji. Nie jest to cena, którą większość osób jest w stanie wydać „z biegu”, lecz decydując się na zakup otrzymujemy produkt działający i kompletny. Sprawa ta może wyglądać nieco inaczej w przypadku nadchodzących gogli VR lub AR.

Produkt, który w ciągu najbliższych miesięcy powinien zadebiutować na rynku, ma kosztować pomiędzy 1000 a 3000 dolarów (choć ta górna granic7a jest bardziej prawdopodobna) i wykorzystywać autorski system operacyjny – realityOS. Znajduje się on najprawdopodobniej w testach, na co dowodem są nawiązania do nazwy systemu w kodzie udostępnionym przez producenta na GitHubie.

Cena urządzenia, choć może wydawać się zaporowa, najpewniej nie będzie jedynym wydatkiem, z jakim przyjdzie się zmierzyć potencjalnym klientom. Nieoficjalne informacje mówią o zastosowaniu modelu subskrypcyjnego razem z wygórowaną ceną startową za sprzęt. Jeśli nie opłacimy miesięcznej opłaty, najpewniej nie będziemy mogli korzystać z wielu podstawowych funkcji gogli.

Apple

Jak podchodzą do tego inni producenci? Microsoft, na przykład, nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za sam sprzęt i jego funkcjonowanie. Gogle HoloLens 2 są całkowicie sprawne bez konieczności płacenia abonamentu. Mimo to, by faktycznie móc coś na nich zrobić, niezbędne są dedykowane aplikacje. Aplikacje, które niejednokrotnie są płatne lub korzystają właśnie z modelu subskrypcyjnego.

Jak Apple ostatecznie podejdzie do opłaty za korzystanie ze swoich gogli? Czy realityOS będzie aż tak ekskluzywnym produktem? Przekonamy się niebawem. Czuję jednak, że producent zrezygnuje z obligatoryjności abonamentu i wprowadzi dodatkowe funkcje dla wirtualnej rzeczywistości do planu Apple One.