schemat przedstawiający przekrój przez tokamak
fot. DeepMind, EPFL

W elektrowniach przyszłości produkcją energii zajmie się sztuczna inteligencja

W ciągu najbliższych lat możemy być świadkami przełomu w świecie energetyki. Gdy w przyszłości energia elektryczna zacznie być wytwarzana w elektrowniach fuzyjnych, na ich czele może stanąć nie kto inny, jak sztuczna inteligencja.

DeepMind uczy AI kontroli nad fuzją jądrową

W ostatnich miesiącach fuzja jądrowa jest jednym z topowych tematów, jakimi interesują się naukowcy. Równie interesujące jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w celu rozwiązywania przeróżnych problemów trapiących ludzkość. „A co, gdyby połączyć te dwa tematy?” – zapewne pomyślał któryś z pracowników firmy DeepMind.

Tak, zgadza się, brytyjski zespół naukowców rozpoczął prace nad algorytmem sztucznej inteligencji, dzięki któremu przeprowadzenie stabilnej fuzji jądrowej i wykorzystanie jej w energetyce przyszłości może być łatwiejsze. DeepMind, wchodzący w skład Alphabetu, nawiązał współpracę ze Szwajcarskim Centrum Badań nad Plazmą (Swiss Plasma Center), znajdującym się na Politechnice Federalnej w Lozannie.

Ten ośrodek badawczy stanowi świetne miejsce do pozyskania danych dotyczących przeprowadzania fuzji. Wszystko za sprawą wyjątkowego tokamaka, czyli urządzenia służącego do przeprowadzania reakcji termojądrowej. Urządzenie w SPC wykorzystuje zmienną konfigurację wnętrza sprzętu, co pozwala naukowcom na kontrolowanie plazmy na wiele sposobów.

fuzja jądrowa przeprowadzana we wnętrzu tokamaka
fot. DeepMind, EPFL

AI tworzone przez DeepMind ma nauczyć się sprawnego i precyzyjnego zarządzania procesem fuzji, dzięki któremu będzie on możliwy do przeprowadzenia w sposób stabilny i kontrolowany, a więc i umożliwiający wykorzystanie tej technologii w elektrowniach.

Nie będzie to wcale prostym zadaniem, bowiem w takim reaktorze wykorzystywana jest ekstremalnie wysoka temperatura (na poziomie kilku milionów stopni Celsjusza) oraz bardzo silne pole magnetyczne. W przypadku utraty kontroli nad procesem, może dojść do uszkodzenia tokamaka i groźnej eksplozji. Dotychczasowy rekord czasu przeprowadzania stabilnej fuzji jądrowej należy do zespołu naukowców z Chin i wynosi nieco ponad 17 minut.

Jeśli sztucznej inteligencji uda się skutecznie zawładnąć nad plazmą, może to być początek ogromnej rewolucji w energetyce i nie tylko. Dzięki AI tzw. „sztuczne słońca” mogą stanowić krok milowy dla całej nauki znanej ludzkości.

Według zapewnień specjalistów z DeepMind, to dopiero początek możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji.