Xiaomi Mi LED TV P1 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Sprawdź, czy Twój telewizor jest gotowy na wejście DVB-T2

Już wkrótce sygnał naziemnej telewizji cyfrowej będzie nadawany z wykorzystaniem standardu DVB-T2. Co to oznacza dla użytkowników telewizorów i w jaki sposób sprawdzić, czy nasz sprzęt jest gotowy? Wbrew pozorom, nie jest to takie straszne, jak mogłoby się wydawać.

DVB-T2 – konieczność czy bezsens?

Informacja o przejściu na nowy standard nadawania nieustannie wywołuje sporo emocji. Nic dziwnego, bowiem wiele osób nie przepada za wymienianiem jeszcze sprawnego sprzętu. Wiele telewizorów i dekorerów, zgodnych z DVB-T pierwszej generacji, wciąż działa znakomicie – w końcu mają one zaledwie kilka lat.

Niemniej jednak, zmiana metody nadawania telewizji pozwoli na zwiększenie dynamiki rozwoju niektórych innych technologii, w tym sieci 5G. Jest tak za sprawą zwolnienia części pasma, zajmowanego przez telewizję w obecnie używanej technologii. DVB-T wykorzystuje częstotliwości od 470 do 790 MHz, natomiast w DVB-T używane będą wyłącznie częstotliwości pomiędzy 470 a 694 MHz.

Porównanie częstotliwości wykorzystywanych w DVB-T  i DVB-T2
źródło: gov.pl

Nie oznacza to jednak, że jakość odbioru telewizji się pogorszy. Wręcz przeciwnie, nowy standard jest o wiele bardziej wydajny i pozwala na szybszą transmisję, w tym nadawanie i odbieranie kanałów w rozdzielczości 4K. Dodatkowo, pozwoli on na zwiększenie liczby dostępnych kanałów, a także odbieranie dźwięku przestrzennego.

W związku z tym, planowane jest przejście na nowy standard nadawania już w tym roku. Jego wdrożenie będzie następowało w czterech etapach, a każdy z nich obejmie swoim zasięgiem różne regiony Polski.

Mapa przejścia na standard DVB-T2
źródło: gov.pl
  • Etap 1: od 28 marca 2022 roku – woj. dolnośląskie i lubuskie,
  • Etap 2: od 25 kwietnia 2022 roku – woj. kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • Etap 3: od 23 maja 2022 roku – woj. łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i śląskie,
  • Etap 4: od 27 czerwca 2022 roku – woj. lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Warto przy tym uwzględnić, że choć daty wdrożenia są identyczne dla wszystkich multipleksów, MUX3 obejmuje nieco inny obszar niż MUX1, MUX2 i MUX4. Znajdują się w nim kanały Telewizji Polskiej, takie jak TVP 1, TVP 2, TVP 3 TVP Info, TVP Historia oraz TVP Sport. W związku z różnicami w dostępności terytorialnej mogą wystąpić pewne różnice w dostępności kanałów u osób nieposiadających zgodnego sprzętu.

Czy mój telewizor obsługuje DVB-T2?

Jeśli wasz telewizor lub przystawka z tunerem DVB-T ma co najmniej kilka lat, możliwe, że nie wspiera standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Urządzenia te muszą spełnić kilka kryteriów, by wkrótce móc odbierać kanały telewizji naziemnej.

Najbardziej oczywistym z wymogów jest konieczność obsługi DVB-T2, lecz równie ważna, jest zgodność z kodekiem HEVC. W przypadku chęci odbioru telewizji w rozdzielczości 4K, konieczne jest posiadanie urządzenia zgodnego również ze standardami HEVC HDR oraz Dolby AC-4.

Informację na temat zgodności z DVB-T2 oraz HEVC najczęściej można znaleźć w instrukcji obsługi telewizora. Często ta informacja znajduje się również na stronach producentów sprzętu. Posiadacze telewizorów Samsunga mogą skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki, która ułatwi sprawdzenie, czy jest on zgodny z nowym standardem.

Sprawdź, czy Twój telewizor jest gotowy na wejście DVB-T2
fot. Samsung

Jeżeli macie pewność, że posiadany przez was model telewizora Samsunga został wprowadzony na rynek w 2018 roku lub później, nie musicie się obawiać. Wszystkie urządzenia wydane na przestrzeni ostatnich czterech lat posiadają odpowiedni tuner.

Jeśli okazuje się, że twój telewizor lub dotychczasowa przystawka nie obsługują odpowiednich technologii, konieczny będzie zakup nowego urządzenia. Oczywiście, najbardziej sensownym wyborem będzie zakup nowego tunera, dzięki któremu nie narazimy się na wysokie koszty nowego odbiornika.