Samsung 8K
fot. Samsung

Naziemna TV w 8K? Specyfikacja urządzeń jest już gotowa!

Podczas gdy w Polsce wprowadzamy 4K do naziemnej telewizji, Digital Video Broadcasting właśnie ukończyło prace nad całkowicie nowym tunerem. Urządzenie odbierze sygnał nawet w 8K, stając się tym samym tunerem przyszłości.

Wiele standardów, jeden cel

Podobnie jak reszta Europy, Afryka oraz część Azji, Polska wybrała standard DVB-T2, oferujący możliwość przesyłania naziemnej telewizji w rozdzielczości 4K. Następnym krokiem będzie jednak popularyzacja standardu 8K. Oznacza to, że wraz z telewizorami, muszą przyjść też odpowiednie tunery, pozwalające na przetworzenie tego sygnału. Digital Video Broadcasting ma już pod ręką rozwiązanie, które zostanie wdrożone w następnych projektach.

Ma ono na celu wykorzystanie kodeka HEVC (H.265). Dokładnie ten sam kodek odpowiada również za przetwarzanie rozdzielczości 4K, więc jest to naturalny krok dla DVB. Specyfikacja została już przekazana producentom tunerów, telewizorów, a także globalnym nadawcom. Pozwoli to na analizę technologii, przekazanie uwag, a ostatecznie – całkowite jej wdrożenie dla odbiorców.

Podział standardów telewizji naziemnej na świecie. Droga do 8K jeszcze daleka, lecz całkiem wyraźna. (źródło: Wikipedia)
Podział standardów telewizji naziemnej na świecie. Droga do 8K jeszcze daleka, lecz całkiem wyraźna (źródło: Wikipedia)

8K? Spokojnie, zaraz się rozkręci

Minie jeszcze wiele lat, zanim na dobre rozdzielczość 8K rozgości się w telewizorach. Na ten moment, skupmy się na całkowitym zastąpieniu standardu HD przez 4K. Choć dzieje się to na naszych oczach, zdecydowanie zbyt wiele urządzeń obsługuje jeszcze klasyczne 1920 x 1080, by mówić o technologii masowego użytku.

Przede wszystkim – jeszcze więcej stacji telewizyjnych musi zacząć nadawać w 4K. To jest, jeśli je w ogóle będziemy oglądać. Rynek VOD ma coraz większe znaczenie na arenie rozrywkowej. Zaraz się okaże, że zdecydowanie więcej osób opłaca Netfliksa niż abonament radiowo-telewizyjny (choć to, pamiętajcie, jest w Polsce obowiązkowe…), co może świadczyć o jakości usług w obu przypadkach. A co wtedy po standaryzacji, skoro nie będzie na nią klientów?

Jedno jest pewne – telewizory 8K znajdą z pewnością swoich klientów. Chociażby dlatego, że usługi VOD z czasem będą też oferować filmy w takiej rozdzielczości, nie wspominając o branży gier. Dlatego też pozostaje być cierpliwym i cieszyć się z tego, co oferuje na ten moment 4K.