Roboty sprzątające Kastell (Źródło: Kastell)
Roboty sprzątające Kastell (Źródło: Kastell)

Autonomiczne roboty sprzątają w Auchan i radzą sobie świetnie

Autonomiczne roboty Kastell Robotics pomyślnie ukończyły testy w marketach Auchan w Warszawie oraz Bydgoszczy. Pilotażowe wdrożenie potrwa do końca marca.

Roboty coraz popularniejsze w przestrzeni publicznej

Już za parę lat, gdziekolwiek się nie obejrzymy, roboty będą wyręczać nas w codziennych obowiązkach. Nie tylko za granicą kursują pierwsze roboty dostarczające zakupy czy żywność. Również w Polsce pojawili się mali dostawcy na kółkach i robotyczni kierowcy. Z najnowszej informacji prasowej Kastell Robotics wynika, że niedługo na zakupach również będą towarzyszyć nam roboty.

Firma Kastell to polski producent rozwiązań sprzątających, utrzymania czystości i dezynfekcji. Jest również dystrybutorem robotów sprzątających spółki Gaussian Robotics z Szanghaju. Ecoboty sprzątały już w galeriach, a niedawno zakończyły testy w marketach Auchan w Warszawie i Bydgoszczy. Obecnie urządzenia weszły w fazę pilotażu, która posłuży do weryfikacji planowanej inwestycji i przygotowania optymalnego planu, według którego będą operować autonomiczni sprzątacze.

ecobot (Źródło: Kastell)
ecobot (Źródło: Kastell)

Zalety autonomicznych rozwiązań

Jak wyjaśniają kierujący projektem – wdrożenie w placówkach handlowych robotów sprzątających to szansa na poprawę ergonomii pracy personelu sprzątającego. Urządzenia ograniczają czas wykonywania uciążliwych zadań fizycznych (odkurzanie, mycie podłóg) nawet o połowę, automatycznie dezynfekują powierzchnię i eliminują konieczność przebywania pracowników w miejscach potencjalnie skażonych. Sklepy zaś cenią sobie możliwość wykorzystania robotów 24 godziny na dobę, duże oszczędności na energii i środkach czystości oraz dokładność sprzątania.

Rozwiązania Kastell Robotics (urządzenia Gaussian Robotics sprzedawane są w Europie pod tą marką) należą do nowej generacji maszyn sprzątających, działających w pełni autonomicznie. Ecoboty operują w trybie ciągłym i mogą sprzątać galerie lub sklepy kilkukrotnie w ciągu dnia i nocy. Dzięki stacjom ładowania i napełniania zbiorników oraz filtracji wody ograniczają ilość ścieków i oszczędnie wykorzystują środki chemiczne.

Urządzenia firmy Kastell to rozwiązania bardzo pomocne w biznesie. Oby tylko regulacje dotyczące robotyki i sztucznej inteligencji w Polsce jak najmocniej wspierały tego typu rozwiązania… A jeśli wy też chcecie się wyposażyć w własnego robota sprzątającego – w naszym ostatnim teście Proscenic M8 Pro wypadł bardzo dobrze.