6G
fot. Unsplash.com

5G ledwo się pojawiło, a Chiny już ustanawiają pierwsze rekordy związane z 6G

Sieć 5G dopiero powoli staje się standardem, a operatorzy poszerzają jej dostępność poza największymi miastami. Nie przeszkadza to jednak chińskim naukowcom w rozwoju kolejnej generacji sieci komórkowej, która – choć znajduje się w fazie pierwszych testów – już robi piorunujące wrażenie.

6G jeszcze nie jest gotowe, a już bije rekordy

Z Chin zaczynają docierać bardzo obiecujące zapewnienia na temat sieci 6G, która już za kilka lat może zostać udostępniona pierwszym klientom komercyjnym. Okazuje się, że fale milimetrowe, które mają być wykorzystane w nowej technologii sieci komórkowej, mogą przesyłać ogromne ilości danych w mgnieniu oka.

Jak podaje South China Morning Post, chińskim naukowcom udało się za ich pomocą przesłać 1 terabajt danych na odległość ponad 1000 metrów w zaledwie jedną sekundę. Mowa tutaj o wczesnych, eksperymentalnych wersjach sieci, lecz same te wartości robią wrażenie. Zespół z Wydziału Inżynierii Lotniczej na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie był w stanie osiągnąć te wartości, dzięki zastosowaniu spiralnie poruszających się milimetrowych fal radiowych.

Co więcej, dzięki nim, jeden z kompleksów w którym odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie został wyposażony w eksperymentalny system komunikacji bezprzewodowej, dzięki któremu możliwe było równoczesne przesyłanie strumieniowe ponad 10 tysięcy materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości.

Profesor Zhang Chao, który nadzoruje cały projekt, zapewnił, że jest to przełom w zakresie wykorzystywania fal radiowych, nieporównywalny z innymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Te pierwsze kroki, stawiane przez chińskich naukowców w dziedzinie 6G, mogą zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową w nadchodzących latach.

6G

Chiny na prowadzeniu

Sieć 6G ma z powodzeniem wystartować w Chinach do roku 2030. Służby wojskowe tego kraju pragną otrzymać dostęp do tej technologii wcześniej, ponieważ zależy im na wysokiej wydajności i przepustowości, nawet pomimo ogromnych kosztów.

Na ten moment Chińczycy nie mają sobie równych. Nie dziwi to, w szczególności, jeśli spojrzy się na liczbę przyznanych patentów dotyczących 6G. To stamtąd pochodzi ponad 40% patentów powiązanych z siecią 6G. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z wynikiem 35%, zaś czołówkę zamyka Japonia z dość skromnym wynikiem 10% rozwiązań.