AI będzie jednym z filarów 6G, mówi raport OPPO

AI będzie jednym z filarów 6G, mówi raport OPPO

Z raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy OPPO wynika wprost, że Sztuczna Inteligencja i sieć 6G będą ze sobą nierozerwalnie związane. Do tego stopnia, że to właśnie AI ma stać się zupełnie nową płaszczyzną sieci następnej generacji.

Przedstawiciele OPPO zaznaczają bardzo wyraźnie, że przygotowany raport to bardzo wstępne opracowanie – jesteśmy dopiero u progu wdrożenia 5G, a 6G to przyszłość, która raczej nie wydarzy się w przeciągu najbliższych dziesięciu lat, przynajmniej na masową skalę. Warto jednak już teraz rozważać, jakich zmian potrzebujemy, by korzystanie z sieci bezprzewodowych było jeszcze wygodniejsze, a przede wszystkim, oferowało znacznie większe możliwości niż obecnie.

Wizja sieci 6G i tego, jak wpłynie na nią Sztuczna Inteligencja została przedstawiona w postaci sześcianu, nazwanego przez OPPO AI-Cube.

OPPO AI-Cube
fot. OPPO

Podstawową różnicą, między obecnie dostępnymi sieciami, a 6G, ma być kolejna warstwa. Z tego powodu, model 6G przedstawiono jako trójwymiarową bryłę, w przeciwieństwie do obecnie występujących sieci, działających na dwóch płaszczyznach.

Pierwsza z nich to płaszczyzna sterowania (CP), a druga to płaszczyzna użytkownika (UP). CP odpowiada za funkcjonowanie sieci i możliwość sterowania zachodzącymi w niej procesami, a UP za to, co odczuwa użytkownik końcowy, na czele z szybkością, wydajnością i stabilnością. Obrazowo, OPPO ilustruje UP jako ruch drogowy, a CP jako sygnalizację świetlną.

W 6G, do wspomnianych wyżej płaszczyzn, dołączy AI (AI Function Plane). Jak zakładają naukowcy pracujący dla chińskiego koncernu, dzięki niej możliwa będzie samooptymalizacja, dynamiczna administracja i inteligentna dystrybucja zasobów sieciowych.

Rozwój technologiczny musi wybiegać w przyszłość. Technologia komunikacji mobilnej ewoluuje przez dziesięciolecia. Standaryzacja technologii komunikacyjnej następnej generacji ma rozpocząć się w 2025 roku, a jej komercyjne wdrożenie nastąpi około roku 2035. OPPO spodziewa się, że w 2035 liczba inteligentnych agentów na świecie (tj. systemów, które na podstawie obserwacji otoczenia podejmują działania) znacznie przekroczy liczbę ludzi. Dlatego technologia komunikacyjna 6G, powinna być w stanie zaspokoić potrzeby nie tylko ludzi, ale wszystkich form inteligencji i ich różnych interakcji. Mając to na uwadze, przeprowadziliśmy wczesne badania techniczne i zaprojektowaliśmy system.

Henry Tang, Chief 5G Scientist w OPPO

Podstawową różnicą, w porównaniu do sieci 4G i 5G, ma być dystrybucja zasobów przy pomocy Sztucznej Inteligencji, na podstawie lokalizacji i wymagań konkretnych urządzeń. Jako że zarówno sieć, jak i urządzenia końcowe będą wykorzystywały AI do optymalizacji swoich zasobów, parametry połączenia sieciowego mają być idealnie dopasowane do tego, czego potrzebuje konkretny sprzęt.

Choć w Polsce wciąż obserwujemy powolny wzrost dostępności 5G, prace nad 6G już się rozpoczęły, a sieć następnej generacji wkrótce zostanie poddana standaryzacji. OPPO, jako jeden z wiodących graczy w tej dziedzinie, intensywnie uczestniczy w pracach nad 6G. O efektach tychże działań przekonamy się już za kilka, kilkanaście lat.