Mieszkańcy Lublina już w zasięgu 5G od Orange

Mieszkańcy Lublina już w zasięgu 5G od Orange

Orange to kolejny operator, który w ostatnim czasie pochwalił się rozbudową sieci 5G. I choć w komunikacie nie czytamy o kolejnych milionach mieszkańców Polski, czy dziesiątkach mniejszych miejscowości, to informacja i tak jest bardzo ważna, przynajmniej dla mieszkańców Lublina. To właśnie oni, już od teraz, mogą korzystać z sieci nowej generacji od Orange.

#hello5G w Lublinie

Czym jest #hello5G? To określenie, jakim Orange nazywa sieć 5G budowaną na częstotliwości 2100 MHz, współdzielącą pasmo z 4G LTE dzięki technologii DSS. To rozwiązanie, które ma za zadanie zapewnić dostęp do 5G jak największemu gronu klientów, zanim wybudowana zostanie sieć na docelowej częstotliwości. Kolejnym z miast, którego mieszkańcy mogą skorzystać z tej opcji, jest Lublin.

W przekazanej informacji operator sieci Orange nie prezentuje dokładnej mapy zasięgu 5G w Lublinie. Zamiast tego otrzymaliśmy mapkę stacji bazowych, które już teraz rozgłaszają 5G w stolicy województwa lubelskiego. To 33 stacje rozmieszczone na terenie całego miasta:

Orange 5G w Lublinie
fot. Orange

DSS w Orange – jak działa?

Możliwość pochwalenia się kolejną lokalizacją z działającym 5G była dla Orange okazją do wyjaśnienia klientom i wszystkim zainteresowanym, jak działa technologia dynamicznego dzielenia pasma między 5G a LTE, a także agregacja pasm. Oddajmy słowo Wojciechowi Jabczyńskiemu:

W ramach wykorzystywanej obecnie w sieci LTE częstotliwości 2100 MHz wyznaczyliśmy blok o szerokości 15 MHz, który może w zależności od aktualnych potrzeb obsługiwać użytkowników zarówno 4G, jak i 5G. Abyście mogli korzystać z szybszego internetu mobilnego, łączymy możliwości tego pasma (mówiąc technicznie – agregujemy) z innymi działającymi już częstotliwościami LTE. W rezultacie klient otrzymuje połączone możliwości 4G i nowego 5G, osiągając nawet 390 Mb/s na swoim smartfonie.

W praktyce oznacza to, że choć budowa sieci 5G na częstotliwości docelowej (3,6 GHz) nie jest jeszcze możliwa, klienci, którzy zdecydują się korzystać z urządzeń przystosowanych do korzystania z najnowszej technologii i tak powinni odczuć sporą różnicę na plus.

Czytelników z Lublina prosimy o potwierdzenie, czy istotnie, w ich mieście działa już 5G od Orange.