5G LAB: wewnętrzna sieć 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dzięki Orange

5G LAB: wewnętrzna sieć 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dzięki Orange

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, dzięki operatorowi sieci Orange i urządzeniom firmy Ericsson, stanie się poletkiem do rozwoju innowacji wykorzystujących sieć 5G.

W kontekście sieci 5G wielu używa określenia paliwo dla Przemysłu 4.0. Dzieje się tak, ponieważ zastosowanie tak szybkiej i tak wydajnej sieci, rzeczywiście może sprawić, że praca nowoczesnych zakładów przemysłowych będzie zdecydowanie bardziej zoptymalizowana względem współczesnych warunków. Nowe technologie w przemyśle dążą do tego, by ten sam zakład mógł wykonywać swoją pracę szybciej, taniej i bardziej efektywnie, a 5G ma w tym pomóc.

Na łamach oiot.pl pisaliśmy o wdrożeniach wewnętrznych sieci 5G, z którymi inwestorzy wiążą poważne nadzieje na przyszłość, jednak były to inwestycje zagraniczne. Teraz prywatna sieć 5G pojawiła się w Polsce – w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Jak działa 5G w ŁSSE?

Informacja prasowa przekazana przez Orange mówi o 10 antenach działających zarówno w docelowym pasmie 5G (3,6 GHz), jak i dotychczas wykorzystywanym (2,1 GHz). Umożliwiają one pokrycie zasięgiem terenu o powierzchni 1000 metrów kwadratowych.

Cel? Innowacje

Dostęp do szybkiej sieci 5G ma służyć przede wszystkim startupom, które w ramach ŁSSE chcą rozwijać swoje technologie. Odpowiedzialni za wdrożenie technologii przewidują, że dzięki 5G uda się m.in. korzystać z autonomicznych wózków widłowych, cyfrowych bliźniaków fabryk i transmisji wideo w VR, z widokiem 360 stopni.

Podejście do innowacji jest, nie da się ukryć, entuzjastyczne:

Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Budujemy dla inwestorów szeroką ofertę wsparcia opartą na nowoczesnych technologiach. Kolejnym krokiem jest 5G Lab – przestrzeń dedykowana młodym technologicznym firmom. Łączymy startupy z inwestorami, by wspólnie mogli pracować nad innowacjami 5G i testować je, dzięki stworzonej przez nas wewnętrznej sieci 5G. Między innymi za tak nowatorskie działania zostaliśmy nagrodzeni tytułem 3. najlepszej strefy ekonomicznej na świecie i pierwszej w Europie.

Marek Michalik, prezes ŁSSE