Prywatne 5G to szansa na rozwój przemysłu: Lufthansa demonstruje, jak to się robi

Prywatne 5G to szansa na rozwój przemysłu: Lufthansa demonstruje, jak to się robi

Z perspektywy typowego miłośnika nowych technologii, biorąc pod uwagę rzeczywistą dostępność sieci 5G, cały czas rozmawiamy o niej jako nadchodzącej przyszłości. Sieci operatorskie dopiero zaczynają funkcjonować, a do prywatnych jeszcze daleka droga, jednak jak pokazuje przykład Lufthansy, nie tak daleka jak mogłoby się wydawać.

Po co linii lotniczej prywatne 5G?

To pytanie nasuwa się samo zwłaszcza w kontekście tego, na jakich wysokościach i z jaką prędkością przemieszczają się samoloty. Nie mówimy jednak o podróżach samolotami, a o ich obsłudze naziemnej. Prywatne 5G zostało zainstalowane w bazie przewoźnika zlokalizowanej w Hamburgu, gdzie posłużyło do modernizacji hali napraw silników lotniczych.

Jak to działa?

Uruchomienie prywatnej sieci 5G możliwe było, od strony prawnej, dzięki regulacjom, które obowiązują na terenie Republiki Federalnej Niemiec. W ich myśl pasmo 3,7-3,8 GHz dedykowane zostało nadawcom prywatnym. Oprócz Lufthansy korzystają z niego Siemens i Bosch, a wkrótce powinien dołączyć Volkswagen. Mając stosowne pozwolenia wybrano partnera technologicznego, odpowiedzialnego za budowę sieci – została nim Nokia. Dostawca zbudował sieć oraz dostarczył narzędzia umożliwiające korzystanie z niej, w tym oprogramowanie Digital Automation Cloud, pomagające w zarządzaniu zakładem.

Prywatne 5G to szansa na rozwój przemysłu: Lufthansa demonstruje, jak to się robi
fot. Lufthansa Technik

Jakie korzyści dostarcza?

Z sieci 5G powstałej na zlecenie Lufthansa Technik korzysta hala napraw silników lotniczych. Dzięki wyposażeniu poszczególnych stanowisk w bardzo szybki dostęp do sieci zlecający usługę zyskuje ciągły dostęp do podglądu jej wykonania, przez co nie musi wysyłać swoich przedstawicieli by nadzorowali proces modernizacji i naprawy. Sieć 5G sprawia, że większość czynności inspekcyjnych można wykonać zdalnie. Jej przepustowość pozwala na przesłanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości, transmitując go ze zwykłego smartfona czy tabletu. Możliwość zdalnego przeprowadzenia inspekcji na stanowisku pracy to mniej osób poruszających się po terenie fabryki, mniej podróży służbowych i krótsze przestoje w pracy. Dzięki 5G jest zatem bezpieczniej, taniej i efektywniej.

Kiedy w Polsce?

Tutaj niestety nie mamy dobrych wiadomości. Do dnia dzisiejszego nie została przeprowadzona nawet aukcja na częstotliwości operatorskie, dlatego na prywatne 5G przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mamy już deklaracje poszczególnych zainteresowanych podmiotów, w tym miasta Rzeszów, które chce wybudować własne 5G we współpracy z Fibrain i Exatelem, jednak na możliwość skorzystania z nich jeszcze sobie poczekamy.