Ten inteligentny czujnik nie wymaga zasilania. W dodatku jest zrobiony z drewna
fot. Pixabay

Ten inteligentny czujnik nie wymaga zasilania. W dodatku jest zrobiony z drewna

Wykorzystanie potencjału Smart Home w naszych wnętrzach nikogo już nie dziwi. Coraz częściej decydujemy się na zakup inteligentnych rozwiązań, które z powodzeniem zastępują te tradycyjne. Mamy smart kamery, dzwonki czy nawet mechanizmy do rolet, przy czym każdy z tych sprzętów potrzebuje prądu do działania. A co powiecie na drewniany smart czujnik, który do działania nie wymaga baterii…?

Ekologiczny smart czujnik bez baterii

Naukowcy z Pekińskiego Instytutu Nanoenergii i Nanosystemów postanowili zająć się sprawą smart czujnika, który jest wykorzystywany w nowoczesnych domach. Nurtowała ich kwestia baterii i sposobów jej ładowania. A gdyby tak można było ją czymś zastąpić lub też całkowicie z niej zrezygnować? Okazuje się, że jest to do zrobienia. Z powodzeniem można stworzyć czujnik, który będzie całkiem samozasilający.

W planach uwzględniono również materiał, z jakiego będzie zbudowany – w zasadzie to samo drewno, z nałożoną pod niego cienką warstwą miedzi, która po naciśnięciu wygeneruje ładunek elektryczny. Dlatego, aby móc działać, urządzenie wykorzysta właśnie tę energię, która zostanie wytworzona w momencie nacisku na przycisk, bądź podczas kroków, które robimy, chodząc po domu. W ten sam sposób wyemitowany zostanie także sygnał.

W założeniu podłoga, po której będziemy stąpać, będzie inteligentna, a pod nią znajdować się będzie kilkanaście czujników. One także udostępnią odpowiednie sygnały, na przykład do inteligentnego oświetlenia. W ten sposób, w momencie wykrycia kroków, natychmiast się zapali. Gdy z kolei zdarzy nam się upaść, na przykład poślizgnąć na podłodze, czujniki natychmiast wyłapią to zdarzenie i uruchomią alarm.

Ten inteligentny czujnik nie wymaga zasilania. W dodatku jest zrobiony z drewna
Smart sensor czujnik bez baterii fot. Beijing Institute of Nanoenergy and Nanosystems

Wykorzystanie czujnika na wiele sposobów

Według naukowców tę nową technologię warto również wykorzystać w innych urządzeniach. Zamiast przełączać światła w aplikacji, możemy zastosować tu smart czujniki. Będą one komunikować się z siecią bez użycia baterii. Dodatkowo, jeśli je również wykonamy z drewna, to mogą nieźle urozmaicić nasze wnętrze i dodać mu całkiem fajnego wyglądu.

Takie plany, choć górnolotne, mogą być niestety trudne w wykonaniu. Drewno nie jest dobrym przewodnikiem energii elektrycznej i trzeba je najpierw poddać sporej obróbce, aby mogło współpracować z inteligentnym domem. Jednak warto iść w tym kierunku, gdyż wyeliminowanie baterii w urządzeniach o niskim poborze mocy może znacznie wpłynąć na koszty produkcji, a także pomóc chronić środowisko.