Czujnik tętna na klatkę piersiową? A czemu by nie na ramię?
czujnik tętna na ramię fot. Peloton

Czujnik tętna na klatkę piersiową? A czemu by nie na ramię?

W związku ze spadkiem sprzedaży sprzętu do ćwiczeń marki Peloton, firma postanowiła lekko zdywersyfikować swoje portfolio i wprowadzić nowy gadżet. Zaprezentowała właśnie nową opaskę do pomiaru tętna na przedramię Peloton Heart Rate Band, która ma zastąpić dotychczasowy monitor na klatkę piersiową.

Czujnik tętna w opasce to wygoda użytkowania

Nadgarstkowe czujniki tętna są wygodne w noszeniu i nie wymagają żadnych specjalnych urządzeń ani dodatkowej pielęgnacji. Nie zapewniają jednak najlepszej dokładności, zwłaszcza, gdy są noszone niewłaściwie. Jak się można domyślić, podczas wykonywania ćwiczeń, gdzie ćwiczący robi energiczne ruchy dłoni i napina mięśnie, może się przesunąć i dać fałszywe pomiary.

Ponadto badania kliniczne wykazały, że urządzenia do noszenia na nadgarstku są mniej niezawodne w przypadku osób o ciemnej karnacji. Paski na klatkę piersiową są dokładniejsze, jednak mogą być niewygodne dla osób zmagających się z otyłością. Wymagają także odpowiedniej konserwacji, a dodatkowym minusem jest cena – zwłaszcza, jeśli pasek jest wykonany z wysokiej jakości materiału o właściwościach takich jak wodoodporność.

Czujniki tętna na ramieniu zapewniają większą dokładność, szczególnie podczas treningów, w których czasie okolice nadgarstka są silnie obciążone. Świetnie nadają się do biegania i nie powodują dyskomfortu w czasie biegu. Peloton Heart Rate Band wykorzystuje wspomniane powyżej zalety czujnika tętna mierzonego na ramieniu. Ma wbudowane czujniki optyczne do wykrywania tętna i jest wyposażona w pięć diod LED, które pokazują strefę tętna, stan łączności Bluetooth i stan naładowania baterii.

Czujnik tętna na klatkę piersiową? A czemu by nie na ramię?
Czujnik tętna na ramię fot. Peloton

Ile kosztuje czujnik tętna na ramię?

Najnowszy produkt firmy Peloton można mieć kupić w cenie 90 dolarów. Zakupu dokonać można na oficjalnej stronie internetowej firmy. Urządzenie dostępne jest w dwóch rozmiarach – małym (19-27 cm) i dużym (27-34 cm). Niestety, nie ma wyboru koloru opaski i póki co dostępna jest tylko czarna.

Jeśli chodzi o kompatybilność, opaska do pomiaru tętna współpracuje z rowerami Peloton Bike/Bike+ i Peloton Tread/Tread+. Użytkownicy mogą również sparować go z urządzeniami Android TV i Apple TV, a także telefonami z Androidem i Apple.