Yutong elektryczny autobus
(fot. Yutong)

Ponad 700 elektrycznych autobusów gotowych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

Kibice z całego świata, którzy przyjadą na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze, będą mogli poruszać się autobusami elektrycznymi. Trzeba przyznać, że chińska firma Yutong zrealizowała tutaj naprawdę ogromne zamówienie.

Elektryczne autobusy z Chin w Katarze

Chiny wciąż pozostają największym rynkiem dla pojazdów elektrycznych, a wybrane firmy z Państwa Środka sprzedają miliony aut elektrycznych. Wysoka sprzedaż dotyczy również autobusów elektrycznych. Przykładowo producent Yutong Bus tylko w 2021 roku dostarczył w Chinach, a także na całym świecie, łącznie 42 tysiące autobusów. Wynik naprawdę imponujący.

Co ciekawe, autobusy Yutong Bus zobaczymy także w Polsce – np. niebawem pojawią się w Łomży. Wróćmy jednak do głównego tematu, flota pojazdów przeznaczona na obsługę najbliższych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej będzie bowiem składać się m.in. z chińskich autobusów elektrycznych.

W listopadzie 2022 roku Mowasalat, katarskie przedsiębiorstwo transportu publicznego, podpisało z Yutong Bus umowę na dostawę 741 zeroemisyjnych autobusów wyposażonych w silniki elektryczne i akumulatory. Jak wynika z najnowszych informacji, zamówienie udało się zrealizować.

Yutong autobus elektryczny
(fot. Yutong)

Setki e-autobusów i ogromne przedsięwzięcie

Organizacja Mistrz Świata w Piłce Nożnej, jednej z największych imprez sportowych na świecie, wymaga naprawdę dużych nakładów finansowych i mnóstwa pracy. Trzeba zadbać chociażby o zapewnienie sprawnego transportu milionom kibiców, którzy przyjadą, aby wspierać narodowe drużyny.

Katar, aby sprostać zadaniu, utworzył już flotę 741 elektrycznych autobusów Yutong Bus – ostatnia partia pojazdów dotarła do portu Hamad w kwietniu tego roku. Flota będzie obsługiwana przez 200 pracowników operacyjnych i administracyjnych oraz ponad 3000 kierowców.

Yutong autobus elektryczny
(fot. Yutong)

Oczywiście po zakończeniu sportowego wydarzenia, elektryczne autobusy nadal będą jeździć po ulicach organizatora Mistrz Świata w Piłce Nożnej. Będą one bowiem przeznaczone dla mieszkańców kraju, a także turystów.

Warto dodać, że wykorzystanie autobusów elektrycznych w Katarze podczas mistrzostw będzie pierwszym krokiem w komercjalizacji chińskich autobusów na dużą skalę w tym kraju. Przykładowo Yutong Bus podpisał również umowę ramową z katarskim przedsiębiorstwem na utworzenie fabryki autobusów elektrycznych w strefie wolnego handlu.