Grafen
Grafen, źródło: Pixabay

Baterie grafenowe – kiedy spodziewać się upowszechnienia ich produkcji?

Nanotechnologia, wykorzystująca grafen do tworzenia nowych rodzajów baterii, pomaga w pojawieniu się konkurencji dla tradycyjnych baterii litowo-jonowych. Czy nowy rodzaj niepalnej baterii grafenowej Nanotech Energy będzie w stanie w przyszłości wyprzeć z użytku i rynku starsze i mniej wydajne baterie litowo-jonowe?

Czym są i jak działają baterie grafenowe?

Baterie Nanotech Energy są zbudowane w 98% z grafenu jednowarstwowego. Jest to alotrop węgla, który wyróżnia charakterystyczna struktura o kształcie plastrów miodu, czyli sześciokątów.

W oparciu o grafen firma Nanotech wykorzystuje litowo-jonową technologię chemiczną oraz zastrzeżoną przez firmę technologię niepalnego elektrolitu. Dzięki niej możliwe jest poprawienie elektrochemicznych właściwości stosowanych elektrod, a także wzrost ich bezpieczeństwa.

Zastosowane w baterii materiały pozwalają na stwierdzenie niepalności oraz żywotność 1200 cykli, kiedy to wydajność ma spaść do 88%. Zakres temperatur zawiera się między -20 a +60 stopniami Celsjusza.

Nanotech Energy jest pierwszym i jedynym producentem, który przełamał barierę 50% zawartości, osiągając 98% grafenu jednowarstwowego, cudownego materiału, który napędza nasze produkty. Opracowaliśmy już przełomowe magazynowanie energii przy użyciu technologii, która ma wysoką pojemność baterii i wydajność superkondensatorów w jednym rozwiązaniu.

Jack Kavanaugh, dyrektor generalny Nanotech Energy

Nanotech Energy produkuje materiał grafenowy we własnym zakresie. Jest on bardzo cienki, gdyż składa się z jednej warstwy grafenu o grubości jednego atomu, co odróżnia go znacząco od budowy grafitu.

Bateria grafenowa Nanotech Energy
Bateria grafenowa (źródło: Nanotech Energy)

Przyszłość baterii w Nanotech Energy

Firma Nanotech, przy okazji baterii grafenowych, ogłosiła poszerzanie działalności o zakład produkcyjny w Tahoe Reno Industrial Center w stanie Nevada, gdzie ma zamiar produkować 2,5 GWh baterii rocznie, jednak planuje go rozbudować aż do 15 GWh.

Firma Nanotech Energy planuje rozpocząć masową produkcję baterii w 2024 roku, choć zamówienia na baterie już są przyjmowane. Na ten moment, firma zobowiązała się do 2028 roku dostarczyć akumulatory o pojemności 1 GWh do firmy Smile Energy, zlokalizowanej na terenie Grecji.

Firma wspierana jest przez Multiverse Investment Fund, Fubon Financial Group, a także przez firmę Volkswagen, która w swojej ofercie ma samochody elektryczne. Ciekawe, czy baterie grafenowe znajdą również zastosowanie w samochodach elektrycznych.