Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja

Sztuczna Inteligencja liderem duńskiej partii politycznej

Pewna partia polityczna w Danii znacząco różni się od innych grup. Liderem Det Syntetiske Parti jest bowiem sztuczna inteligencja.

Sztuczna Inteligencja wpływa na nasze życie w mniejszym lub większym stopniu. Różne instytucje, zarówno publiczne, jak i prywatne, chętnie inwestują w jej rozwój. Wykorzystanie AI sprawia bowiem, że wydajność wzrasta, a rozwiązania uznawane za niemożliwe, zbyt czasochłonne lub trudne, stają się jak najbardziej realne.

Już w tym momencie jesteśmy w stanie zaobserwować znaczący rozwój Sztucznej Inteligencji. Od memów wykreowanych przez AI, przez wykorzystanie jej w obróbce zdjęć i filmów, aż po tworzenie algorytmów, które znacznie zwiększają możliwości dostępnych już urządzeń. Dlaczego więc nie dać Sztucznej Inteligencji o wiele bardziej złożonego zadania?

Sztuczna Inteligencja politycznym liderem

Wspominaliśmy już o AI, która została CEO dużej firmy. Dzisiaj idziemy o krok dalej – istnieje bowiem partia polityczna w Danii, której twarzą i liderem jest chatbot Leader Lars. Det Syntetiske Parti, co można tłumaczyć jako „Partia Syntetyczna”, jest tworem powstałym w maju tego roku.

Ufundowana została przez społeczność artystyczną Computer Lars oraz organizacjęnon-profit MindFuture Foundation. Partia ma zamiar wziąć udział w wyborach, które mają odbyć się w listopadzie. Co prawda sam Leader Lars nie będzie zasiadał w duńskim parlamencie (o ile parta się do niego dostanie), ale jego ludzcy przedstawiciele już tak.

Warto również nadmienić, iż każdy człowiek na świecie, może porozmawiać z liderem partii. Leader Lars rozumie tekst wprowadzony w języku angielskim, aczkolwiek odpowiadać będzie w języku duńskim. Niemniej dzięki wszelkiego rodzaju tłumaczom, osoby nieznające duńskiego i tak będą w stanie zrozumieć komunikat.

AI przejmuje władzę?

Cóż, do tego scenariusza w najbliższym czasie najpewniej nie dojdzie, choć było kilka niepokojących momentów we wspólnej historii człowieka i AI. Jeden z założycieli Det Syntetiske Parti, Asker Staunæs, stwierdził, że „w demokratycznym środowisku wciąż nie odniesiono się w odpowiedni sposób do kwestii Sztucznej Inteligencji”.

Stwierdził również, że każdy z nas ma udział w rozwoju AI. Każda interakcja bowiem dostarcza nowych danych, które algorytm musi przeprocesować, aby być w stanie się do nich odpowiednio odnieść.

Kiedy ludzie, nie tylko z Danii, ale i całego świata, decydują się na interakcję ze Sztuczną Inteligencją, dodają nowe perspektywy oraz zasoby tekstowe, które następnie zbieramy w pakiety danych i analizujemy. W ten sposób [podczas interakcji z AI – przyp. red.] przyczyniasz się do rozwoju sztucznej inteligencji za każdym razem, gdy wchodzisz z nią w interakcję

Asker Staunæs, założyciel Der Syntetiske Parti oraz artysta-badacz w MindFuture Foundation