Ucho, mechanizm słuchu
Ucho, mechanizm słuchu, źródło: Pixabay

Mechanizm słuchu w (bardzo) dokładnych szczegółach

Badania przeprowadzone przez OHSU pozwoliły na poznanie szczegółowej budowy ucha wewnętrznego, co może ułatwić leczenie wad słuchu.

Słuch jest zmysłem, który pozwala na odbiór fal dźwiękowych, a jego narządem jest ucho. Ucho składa się z zewnętrznej części w postaci małżowiny usznej i przewodu, części środkowej, która jest przestrzenią powietrza z błoną i jamą bębenkową. Wewnątrz przestrzeni ulokowany jest młoteczek, kowadełko i strzemiączko, czyli najmniejsze kości w ciele człowieka. Dzięki tym wyjątkowym kościom możliwe jest przekazywanie fal dźwiękowych od błony bębenkowej aż do ucha wewnętrznego.

Na końcu ciągu znajduje się trąbka Eustachiusza, a za nią – w uchu wewnętrznym – ślimak, kanały półkoliste oraz nerw przedsionkowo-ślimakowy. Dzięki temu „zestawowi” ucho może słuchać, jednak co tak naprawdę dzieje się w uchu wewnętrznym?

Budowa ucha wewnętrznego oraz mechanizm działania

Ostatnie lata badań mechanizmu działania słuchu wprowadziły nowe informacje i badania. Naukowcy z amerykańskiego Portlandu, przy współpracy z Howardem Hughesem, postanowili pokonać tą wieloletnią niewiedzę, której poszerzenie mogłoby także przyczynić się do powstawania nowych metod leczenia wad słuchu.

„To ostatni system sensoryczny, w którym ta fundamentalna maszyneria molekularna pozostała nieznana. Maszyna molekularna, która przeprowadza ten absolutnie niesamowity proces, nie została rozwiązana od dziesięcioleci.”

dr Eric Gouaux

Badania, przeprowadzone przez OHSU, przy wykorzystaniu kriomikroskopii elektronowej, pozwoliły na poznanie szczegółowej budowy ucha wewnętrznego, gdzie dochodzi do przekształcania wibracji w impulsy elektryczne. Dzięki temu przekształceniu oraz nerwowi wzrokowemu możliwy jest odbiór dźwięków przez mózg.

Do tego odkrycia naukowcy z Portlandu wykorzystali nicienie Caenorhabditis elegans, które mają zbliżony do człowieka mechanizm sensoryczny. Dzięki poznaniu dokładnej budowy ucha wewnętrznego w przyszłości może to pozwolić na stworzenie nowych metod leczenia wad słuchu.

Mechanizm słuchu, niedosłuch
Niedosłuch, źródło: Pixabay

Dlaczego niektórzy nas nie słyszą?

Wady słuchu są następstwem uszkodzeń różnego pochodzenia, które mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte, dlatego nie da się określić wieku, w którym zazwyczaj występuje niedosłuch czy głuchota.

Zarówno wady, które zostały zdiagnozowane w dzieciństwie, jak i te, które dotykają z czasem, szczególnie osoby starsze, są utrudnieniem w codziennym życiu i codziennym kontakcie międzyludzkim. Dlatego też tak istotne jest, aby badania umożliwiły przeprowadzenie skutecznego leczenia i redukcji wad oraz, choć częściową, rezygnację ze sprzętu w postaci np. aparatów.