Podwodny świat (źródło: Pixabay)
Podwodny świat, ocean, życie pod wodą (źródło: Pixabay)

Sztuczna inteligencja w oceanach

Zmiany klimatu, zanieczyszczenia i antropogeniczna działalność człowieka niszcząco działa na ziemskie środowisko, również oceany, które zajmują około 70% całego globu. Człowiek nieustannie poszukuje sposobów na obserwacje, praktycznie nieznanych i tajemniczych oceanów. Jednak poznawanie wód to jedno, a przechowywanie dużej ilości informacji, wyników badań i obrazów okazało się być problematyczne. Dlatego też naukowcy postanowili stworzyć bazę danych, która – przez wykorzystanie sztucznej inteligencji – pozwoli na przetwarzanie zebranych informacji. Poznajcie Fathom Net, czyli nowe dziecko MBARI i innych instytucji.

MBARI i jej bogate doświadczenie

Centrum badań MBARI to firma z 35-letnim doświadczeniem, która przez lata swojej działalności nagrała niemalże 28 tysięcy godzin filmów oraz wykonała w głębinach oceanicznych ponad milion zdjęć. Wszystkie rejestracje zostały rzetelnie opisane przez pracowników MBARI.

Fathom Net z kolei to przede wszystkim zbiór wielu danych z różnych źródeł, dzięki czemu wprowadzenie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego ma na czym się oprzeć. Dan,e pochodzące z MBARI, NOAA czy National Geographic to ogromny zasób, który stanowi podstawę do realizacji dalszych badań w szybszym trybie.

Meduzy w oceanie
Meduzy w oceanie, źródło: Pixabay

Rola sztucznej inteligencji w Fathom Net

Dzięki zasobom umieszczonym w Fathom Net, w postaci zdjęć i nagrań oraz naukowych notatek i komentarzy, tworzonym przez lata w tych kilku instytucjach, możliwe było zaprojektowanie algorytmów AI oraz ML. Algorytmy, na podstawie archiwalnych obrazów, są w stanie przeprowadzać identyfikację napotkanych przez pojazdy podwodne organizmów w głębinach oceanicznych na nowych zdjęciach i nagraniach.

W przyszłości możliwe również będzie wprowadzenie do oceanów robotów i automatycznych pojazdów, które za zadanie będą miały odnajdywanie i śledzenie konkretnych gatunków zwierząt czy innych wyjątkowych obiektów.

„Mamy nadzieję, że FathomNet uwolni moc sztucznej inteligencji w oceanach, umożliwiając przyszłość ochrony, eksploracji i odkrywania.”

dr Kakani Katija, MBARI, współzałożyciel FathomNet

Fathom Net jest zasobem otwartym, dzięki czemu różne instytucje mogą wprowadzać dane, aby ulepszać i tworzyć nowe algorytmy. Ta idea i rozpowszechnienie jej może wreszcie pozwolić światu na poznanie głębin oceanów, a wszystko to dzięki rzetelnym badaniom oraz użyciu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Projekt ma na celu zdobycie nowych zdjęć ponad 200 tysięcy gatunków zwierząt. We wrześniu Fathom Net zawierał już ponad 80 tysięcy obrazów i jestem przekonana, że z każdą chwilą zasób ten powiększa się.