Komar (źródło: Pixabay)
Komar (źródło: Pixabay)

Czy komary wybierają ofiarę po zapachu?

Piękny letni wieczór, ognisko, spacer i największa zmora… Komary. Zawsze któraś z osób jest bardziej pogryziona niż inni. Jak to możliwe? Komary lubią ją bardziej? Naukowcy zaczęli intensywnie poszukiwać odpowiedzi na to pytanie, choć hipotez pojawiało się już wiele. Jednym z pomysłów był zapach skóry. Czy to właśnie on ma wpływ na „atrakcyjność” człowieka w oczach komara?

Co „decyduje” o zapachu naszej skóry?

Zapach człowieka jest niczym innym, jak chemiczną mieszanką różnych związków organicznych, a jego skład nadal jest badany. Pewnym jest, że każda osoba pachnie inaczej, zapach jest unikatowy ze względu na to, że mikroflora skóry różni się między ludźmi, a z biegiem lat zapach danej osoby może się zmieniać.

Skóra człowieka jest zaopatrzona w mnóstwo gruczołów potowych. Pot sam w sobie nie ma zapachu, jednak bakterie metabolizują go, powodując jednocześnie przykry zapach.

Z uwagi na różnorodność mieszanki i stężeń danych substancji możliwe jest więc, aby owady były przyciągane przez jednych bardziej, a przez innych mniej, traktując ludzi bardziej lub mniej atrakcyjnie. Jakie substancje są za to odpowiedzialne? Przykładową mieszanką substancji, która jest wyjątkowo przyciągająca dla komarów, jest amoniak oraz kwas mlekowy, a gdyby dodać do tego jeszcze kwasy karboksylowe, byłoby to jeszcze bardziej zachęcające dla komara.

Badanie „przyciągania” komarów

Badanie polegało na pobraniu zapachów skóry od 64-osobowej grupy poprzez umieszczenie nylonowych pończoch na przedramionach testowanych osób. Kolejno sprawdzono komary czy były zainteresowane powstałymi próbkami.

Uzyskane wyniki pozwoliły na stwierdzenie, że osoby, u których występuje wysokie stężenie kwasu pentadekanowego, heptadekanowego i nonadekanowego, a także dziesięciu innych, niezidentyfikowanych jeszcze związków, są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla komarów w przeciwieństwie do pozostałych osób. Z uwagi na to, że mieszanki zapachowe „ciekawszych” dla komara osób są jednak bardzo różnorodne, to przyczyn „przyciągania” może być więcej niż sam zapach.

Komary
Komar, źródło: Pixabay

Sposoby na odstraszanie komarów

Rynek, szczególnie w czasie lata, jest wypełniony środkami w postaci sprayów czy płynów do ochrony przed komarami, które przez specyficzny zapach działają drażniąco na komary i je odstraszają, jednak czy to wystarcza? Część producentów zapewnia o ochronie przez 4 godziny, ale z pewnością zdarza się, że to nie jest prawdą. Dostępne są również opaski, lampy czy ultradźwiękowe odstraszacze. Istnieją także metody w formie oprysków czy zamgławiania, które działają dla owadów zabójczo.

Należy także pamiętać, że komary to nosiciele chorób takich, jak gorączka krwotoczna, zapalenie mózgu, żółta febra, malaria czy zakażenia wirusem Zika i jednak lepiej stosować środki ochrony, szczególnie w krajach, gdzie występowały już wyżej wymienione choroby.