Okulary XRAI Glass(źródło:xrai)
Okulary XRAI Glass(źródło:xrai)

Okulary, które pokonują niedosłuch

Ubytek słuchu to poważne schorzenie, dotykające nie tylko osób starszych. Dan Scarfe, mając przed sobą głuchego dziadka, który w święta nie mógł dołączyć się do rozmowy, wpadł na pomysł stworzenia nowoczesnych okularów, które będą wyświetlały napisy w czasie rzeczywistym.

Okulary XRAI współpracujące z Alexą Amazona

Stworzone przez Dana i jego firmę Nreal, okulary, poprzez połączenie ich kablem do smarfona, korzystają z oprogramowania Amazon Alexa. Dzięki temu okulary XRAI przekształcają przychodzący z zewnątrz dźwięk w napisy, które zostają wyświetlone przed oczami, niczym w rozszerzonej rzeczywistości. Z identyfikacją dźwięków z otoczenia można było spotkać się już u firmy Google w formie aplikacji, a także okularów.

Okulary XRAI powstały w zaledwie pół roku od zrodzenia się tego pomysłu u autora innowacyjnego produktu, który pozwala osobom z niedosłuchem na lepsze życie i brak poczucia wykluczenia ich ze społeczeństwa. Niestety, oprogramowanie często zawodzi, nie radząc sobie z przemawiającymi do użytkownika okularów ludźmi, jednak autor pomysłowych okularów nie poddaje się i pragnie nadal pracować nad tą nowinką.

Na początek, przy stosunkowo niewielkiej liczbie urządzeń, twórca okularów XRAI poznał wskazówki użytkowników, którzy zaangażowali się w projekt, zrozumiał problemy i potrzeby, a następnie wprowadził zmiany życie. Producent zapowiada, że kolejne aktualizacje będą poszerzone o podkreślanie emocji, akcentów i wysokości tonów, a także ma pojawić się możliwość tłumaczenia języków. 

Okulary XRAI Glass(źródło:xrai)
Okulary XRAI Glass (źródło:xrai)

Przenośna innowacja odmieniająca życie

Na pozór zwyczajne okulary, jednak połączone kablem ze smartfonem mają odmienić życie osób niepełnosprawnych. Pojawiają się pierwsze pozytywne opinie osób ze znaczącym ubytkiem słuchu, które pierwszy raz od dawna mogły w czasie rzeczywistym, poprzez słowo pisane, „usłyszeć” innych bez użycia języka migowego.

Osoby chętne do testowania innowacyjnych okularów mogą zgłaszać się na stronie XRAI przez wypełnienie ankiety. Okulary można już nabyć w wraz z abonamentem za 35 funtów miesięcznie przez 11 miesięcy.