Google powiadomi niesłyszących o dźwiękach w ich otoczeniu

Google powiadomi niesłyszących o dźwiękach w ich otoczeniu

Dzięki nowej funkcji w aplikacji Live Transcribe od Google, osoby głuche i głuchonieme otrzymają powiadomienie o tym, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Także o odgłosach innych niż ludzka mowa.

Aplikacja Live Transcribe to rozwiązanie opracowane przez Google, którego zadaniem jest pomoc osobom niesłyszącym w odnalezieniu się w otaczającej ich rzeczywistości. Do jej poprawnego działania wystarczy jej instalacja oraz umieszczenie smartfona w centralnym miejscu pokoju, w którym przebywa niesłyszący, w taki sposób, by smartfon pozostawał w zasięgu jego wzroku i mógł bez przeszkód nasłuchiwać dźwięków otoczenia.

Do tej pory funkcjonalność Live Transcribe sprowadzała się do rozumienia ludzkiej mowy i prezentowania efektów transkrypcji na ekranie smartfona. Dodatkowo, smartfon mógł wysyłać powiadomienia, na przykład w formie migającego ekranu czy diody aparatu, kiedy ktoś wypowiedział imię osoby korzystającej ze wsparcia technologii. Począwszy od wersji 4.0, Live Transcribe potrafi rozpoznawać niektóre dźwięki otoczenia.

Google Live Transcribe

Live Transcribe od Google – identyfikacja dźwięków otoczenia

Najnowsza aktualizacja wprowadza do aplikacji, między innymi, rozpoznawanie takich odgłosów jak cieknąca woda, szczekanie psa czy płacz dziecka. W momencie, gdy mikrofon smartfona zarejestruje jeden z rozpoznawanych dźwięków – na wyświetlaczu pojawi się stosowne powiadomienie. Gdy użytkownik spojrzy na smartfon, dowie się, czy został zaalarmowany, bo w okolicy zaszczekał pies, bądź czy dziecko, którym się opiekuje, właśnie zapłakało.

Dzięki nowym możliwościom Live Transcribe, osoby głuche i głuchonieme mogą czuć się jeszcze bardziej świadome tego, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Dzięki nowoczesnym technologiom opartym o Sztuczną Inteligencję, bodźce odbierane przez niefunkcjonujący zmysł przekazywane są w formie komunikatów możliwych do odebrania przez te sprawne.

Live Transcribe Google
fot. via 9to5Google

Osobiście, bardzo chciałbym, by możliwość korzystania z tego typu udogodnień jak najszybciej trafiła do wszystkich tych, którzy jej potrzebują.