Czy słuchawki Galaxy Buds Pro mogą zastąpić aparat słuchowy? Samsung postanowił to sprawdzić
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Czy słuchawki Galaxy Buds Pro mogą zastąpić aparat słuchowy? Samsung postanowił to sprawdzić

Współczesne, bezprzewodowe słuchawki dokanałowe to urządzenia naszpikowane elektroniką. Dzięki zaimplementowanej technologii mogą pomóc w odcięciu użytkownika od dźwięków otoczenia, ale również odpowiednio je wzmocnić. Czy oznacza to, że słuchawki bezprzewodowe, takie jak Samsung Galaxy Buds Pro, mogą zastąpić aparaty słuchowe? Właśnie opublikowano wyniki badań, które mogą posłużyć za odpowiedź na tak postawione pytanie.

Już na samym początku wyjaśnijmy jedno: poniższe informacje dotyczą wyłącznie osób z lekkimi wadami słuchu. Jest bowiem z góry wykluczone, że takie urządzenia, jak słuchawki dokanałowe będą w stanie jakkolwiek pomóc osobom wymagającym zaawansowanych mechanizmów usprawnienia słuchu. Z tego powodu, efektywność wzmacniania słuchu przez testowane słuchawki porównywana jest wyłącznie do najprostszych wzmacniaczy dźwięku i aparatów słuchowych.

Samsung Galaxy Buds Pro jako pomoc dla niedosłyszących – wyniki są obiecujące

Fakt ewentualnego, korzystnego wpływu używania słuchawek Samsung Galaxy Buds Pro w celu wzmocnienia słuchu postanowiono zweryfikować klinicznie. Z tego powodu, badania powierzono wyspecjalizowanej jednostce odpowiedzialnej za badania naukowe nad ludzkim zdrowiem – Samsung Medical Center, a wyniki badań opublikowano nie w komunikacie prasowym, a w prasie medycznej. Ze szczegółami można było zapoznać się na łamach biuletynu Clinical and Experimental Otorhinolaryngology.

W badaniach porównano technologię Ambient Sound zaimplementowaną w słuchawkach Samsung Galaxy Buds Pro, do aparatu słuchowego i osobistego wzmacniacza dźwięków. Wyniki przedstawiono w formie wykresu:

Samsung Galaxy Buds Pro vs aparat słuchowy - porównanie
fot. Samsung

Efektywność słuchu badanych osób, bez wykorzystania jakiegokolwiek wspomagania, oceniono na 68%. W przypadku użycia słuchawek Galaxy Buds Pro, wzrosła do poziomu 82%. To wciąż mniej niż w przypadku użycia wzmacniacza słuchu (88%) i aparatu słuchowego (92%) jednak uzyskanie wyniki, bez wątpienia, są obiecujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z produktem stricte konsumenckim, nieprzewidzianym do zastosowań medycznych.

Tak elektronika użytkowa pomaga przełamywać bariery

Wynik badania został skomentowany przez przedstawiciela Samsunga następująco:

Podczas opracowywania nowych produktów i usług, zastanawiamy się jak nasza technologia może pomóc ludziom w przełamywaniu barier i stawianiu kolejnych kroków. Osiągnięte rezultaty odzwierciedlają nasze nieustanne zaangażowanie w tworzenie innowacji, które sprawiają, że każdy może jeszcze bardziej cieszyć się codziennością. W nadchodzących miesiącach rozszerzymy testy na większą grupę uczestników.

Han-gil Moon, Samsung Electronics

Takie badania, jak to, które obecnie prowadzi Samsung udowadniają, że elektronika może przyczynić się do znaczącej poprawy komfortu życia osób zmagających się z niepełnosprawnościami. Warto przyglądać im się uważnie i trzymać kciuki za pomyślność, czyli szansę dla potrzebujących.