Idealna pralka według według polskiego klienta: wyniki badań Samsunga

Idealna pralka według według polskiego klienta: wyniki badań Samsunga

Czego współczesny, polski konsument oczekuje od pralki? Takie pytanie zadał ankietowanym Samsung. Różnorodność odpowiedzi może zaskoczyć.

Urządzenia AGD cały czas ewoluują, stając się mniejszymi, atrakcyjniejszymi wizualnie, bardziej energooszczędnymi a nawet skomunikowanymi z siecią i innymi sprzętami w gospodarstwie domowym. Producenci, szukając najlepszych ścieżek rozwoju dla swoich produktów, często sięgają po badania opinii publicznej odnośnie tego, czego potencjalni klienci oczekiwaliby od danej kategorii urządzeń.

Dzięki wynikom opublikowanym przez firmę Samsung dowiedzieliśmy się, jakie my, Polacy, stawiamy wymagania przed nowymi pralkami. Cóż, czyste pranie to oczywista oczywistość. Co poza tym?

Pralka przyjazna dla środowiska

Z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, co raz więcej z nas, podejmując decyzje zakupowe zwraca uwagę na to, by wybierane produkty były przyjazne dla środowiska. Jak pokazało badanie, w przypadku pralek jest dokładnie tak samo.

Badania zlecone przez Samsunga mówią wprost: aż 67% klientów z Polski zwraca uwagę na klasę energetyczną pralki. Co równie istotne, 58% z nas chciałoby, by wybrane urządzenie zużywało jak najmniej wody.

Konsumenci interesują się efektywnymi środowiskowo produktami z dwóch powodów. Po pierwsze, rośnie świadomość wpływu człowieka na środowisko i klimat. Po drugie, zainteresowanie akurat takimi pralkami jest po prostu wyrazem oszczędności – rosnące ceny prądu, a w przyszłości także spodziewany wzrost ceny wody, mają wpływ na te postawy. Co ciekawe, jedno z drugim jest ściśle powiązane – woda i prąd będą tym droższe, im więcej będziemy ich używać, bo kosztów środowiskowych nie da się odsuwać w czasie w nieskończoność.

Kacper Nosarzewski, futurolog
Samsung pralka badanie

Czas jest równie cenny

36% badanych stwierdziło, że większość programów w pralkach trwa zbyt długo. Cóż, w XXI wieku czas jest jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą wartością. Nie mamy żadnej możliwości, by wygenerować go więcej, niż posiadamy, dlatego każda oszczędzona sekunda to więcej czasu na pracę, przyjemności czy odpoczynek.

Krótszy czas prania może przełożyć się na lepszą organizację harmonogramu dnia. W jaki sposób to osiągnąć? Na przykład wykorzystując Sztuczną Inteligencję, która przeanalizuje zabrudzenie i ciężar prania, dobierając optymalny program.

Czas to niejedyna cenna wartość, na jaką zwrócili uwagę ankietowani. Bardzo istotna jest również cisza. 39% badanych oczekuje, że ich nowa pralka będzie urządzeniem neutralnym pod względem generowanego hałasu.

Samsung pralka badanie

Rozwiązania inteligentne – przyszłość, której chcemy już teraz

Współczesne pralki to również rozwiązania inteligentne, takie jak wspomniana wyżej Sztuczna Inteligencja czy możliwość połączenia z innymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Dzięki towarzyszącej aplikacji mobilnej możliwe jest zdalne sterowanie pralką, otrzymywanie informacji o etapie prania czy pobieranie dodatkowych programów. 45% respondentów wskazuje, że inteligentne uczenie nawyków związanych z praniem, zapamiętywanie programów i sugerowanie odpowiednich ustawień, to cecha, na którą zwróciliby uwagę przy wyborze pralki. Z kolei dla 41% badanych korzyścią jest współpraca pralki z suszarką, dzięki technologii AI Panel Control, która sugeruje program suszenia w zależności od wybranego programu prania.

Od nowych pralek wymagamy, by były energooszczędne, ciche, inteligentne i pracowały jak najkrócej. Piłeczka po stronie producentów, takich jak Samsung, by dostarczyć nam odpowiednie, gotowe rozwiązania.