Logo Adobe Max 2022
Źródło: Adobe

Adobe ponownie wykorzysta AI. Nowe funkcje dla użytkowników zapowiadają się rewelacyjnie!

Adobe wykorzysta AI do łatwiejszej obróbki obrazów i filmów. Jakie nowości przygotowała firma dla swoich użytkowników?

Adobe MAX to wydarzenie, podczas którego zainteresowani mogą poznać najnowsze zmiany, bądź dodatkowe funkcje, które firma przygotowała dla użytkowników swoich programów. Szczególną popularnością cieszy się tak zwany „Sneak”, podczas którego deweloperzy pokazują eksperymentalne funkcje, nad którymi pracują.

Nie inaczej było w tym roku. Adobe pokazało ogromną ilość testowych funkcji, które znacznie ułatwią użytkownikom obróbkę zdjęć oraz filmów. Czego więc możemy oczekiwać w przyszłości od pakietu oferowanego przez Adobe?

Wykorzystanie AI przez Adobe w obróbce obrazów

Tych mamy najwięcej, bowiem aż 7. Są to kolejno: Clever Composites, Magnetic Type, Vector Edge, Motion Mix, All of Me, Beyond the Seen oraz Made in the Shade. Zacznijmy od początkowego.

Project Clever Composites pozwoli na scalenie dwóch obrazów w taki sposób, aby wyglądały tak, jakby od zawsze były jednością. Przykładowo: jedziemy na wakacje do Berlina z rodziną, chcemy mieć zdjęcie pod Bramą Brandenburską, ale kogoś tam nie ma, bo musi zrobić zdjęcie.

Project Clever Composites pozwoli na wprowadzenie brakującej postaci, w taki sposób, by nie dało się jej odróżnić od osób pierwotnie znajdujących się na zdjęciu. Algorytm samoistnie dobierze odpowiednie filtry i dopasuje je do zdjęcia. Żmudny i czasochłonny proces ma stać się w pełni automatyczną, szybką akcją.

Project Magnetic Type ma pozwolić z kolei na płynne połączenie kształtów z tekstem. Twórcy reklam oraz logo na pewno docenią znaczne ułatwienie, jakie zaoferuje im AI. Vector Edge natomiast pozwoli na wizualizację projektu 2D, w środowisku 3D. Osoby odpowiedzialne za grafiki, które mają się znaleźć na konkretnych przedmiotach, nie będą już musiały wyobrażać sobie ostatecznego efektu – będą go w stanie zobaczyć i edytować jeszcze przed oddaniem pracy.

Kolejny projekt, jakim jest Motion Mix, pozwoli na stworzenie animacji ruchomego człowieka z pojedynczego obrazka. Sztuczna Inteligencja, na bazie wygenerowanych przez siebie ruchów, będzie w stanie stworzyć realistyczne animacje wysokiej jakości. Przynajmniej w teorii. Jestem naprawdę ciekaw, jak będą wyglądać tego typu filmy w praktyce…

Project All of Me pozwoli użytkownikom na łatwe zwiększenie obrazu oraz jego edycję, bez straty jakości. AI podpowie nawet, jak można jeszcze zmodyfikować zdjęcie dla lepszego efektu. Beyond the Seen z kolei umożliwi stworzenie pełnej panoramy 360 stopni w środowisku 3D, z pojedynczego obrazu. Nowe środowisko w Metaverse na bazie swojego ogrodu? AI nie widzi przeciwwskazań.

Ostatnią z testowanych przez Adobe funkcji, pod kątem obróbki obrazów, jest Project Made in the Shade. Pozwoli użytkownikowi na łatwe dodanie cieni do obrazu, bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy. Sztuczna Inteligencja bowiem rozpozna i dostosuje parametry takie jak głębia, oświetlenie oraz inne aspekty konkretnej scenerii.

Adobe
Adobe – projekty na bazie AI (fot. Adobe)

Wykorzystanie AI przez Adobe w obróbce filmów

Tutaj mamy z kolei dwa projekty: Instant Add oraz Blink. Project Instant Add pozwoli na dodanie elementów, bądź lekką edycję wygenerowanego już wideo. Użytkownik będzie musiał jedynie wybrać odpowiedni moment w filmie, do którego chce dodać grafikę bądź element tekstowy, a algorytm zajmie się resztą.

Project Blink natomiast umożliwi stworzenie o wiele bardziej ekscytującego wideo. AI na bazie wprowadzonych przez użytkownika zmiennych pominie „nudne” sceny z pierwotnego filmu i stworzy nowy klip. Warto zaznaczyć, że funkcja ta jest już dostępna w fazie Beta.

Powiem jedno: WOW!