Mnóstwo nowości w programach Adobe. Wszystko dzięki AR oraz AI
fot. Adobe

Mnóstwo nowości w programach Adobe. Wszystko dzięki AR oraz AI

Adobe właśnie zaprezentowało ogrom nowości na konferencji Adobe MAX 2020, które zagoszczą w ich programach Photoshop, Illustrator, Premiere oraz After Effects. Przyjrzyjmy się im dokładnie, bo jest na co zwrócić uwagę.

Adobe z ogromem nowości w swoich programach

Adobe MAX 2020 to lubiana przez wszystkich konferencja amerykańskiej firmy, na której prezentowane są nowości dot. programów z rodziny Creative Cloud. Ulubiona tradycja, czyli Sneaks, pozostała na swoim miejscu i była transmitowana na żywo. Oto jak ją opisuje samo Adobe:

Sneaks to coś w rodzaju Adobe „American Idol”. W ciągu zaledwie jednej godziny nasi pomysłowi badacze i inżynierowie usuwają nas z naszej obecnej rzeczywistości i teleportują do technologicznej przyszłości, gdzie wszystko jest możliwe. Te Sneaksy to najnowocześniejsze, wczesne eksploracje technologiczne, które badają, co jest możliwe. Na przestrzeni lat niektóre z nich trafiły nawet do produktów Adobe.

Poniżej możecie zobaczyć skrót tego wydarzenia:

Tymczasem jednak przejdźmy do głównych nowości, jakimi chwali się Adobe. Wszystkie zostały opatrzone swoimi nazwami oraz hashtagami.

#SharpShotSneak

Każdy z nas codziennie posiada w swojej kieszeni smartfona. Pozwala on szybko uchwycić najważniejsze wydarzenia z otaczającego nas świata. Aparaty w małych urządzeniach są coraz lepszej jakości, jednak jeden problem dalej w nich pozostaje. Mianowicie, jest nim trzęsienie się ekranu podczas nagrywania. Teraz dzięki Sztucznej Inteligencji (AI), nazywanej jako Adobe Sensei, mikroruchy czy wszelkiego rodzaju drgania, mają być niewidoczne podczas obróbki takowego wideo. #SharpShotSneak wykorzystuje postępy w widzeniu komputerowym i głębokim uczeniu się, aby przekształcić drgające filmy wideo w ostre i stabilne materiały filmowe.

#2DPlus

Nowa funkcja dostępna w Adobe Illustrator, która pozwoli na wyświetlenie obiektów wykonanych w 2D od razu w „trójwymiarze”. Będzie to realizowane poprzez dynamiczne cienie, dołączone cienie, auto-zasięg i oświetlenie graficzne, które pozwolą uzyskać efekt 3D jednym kliknięciem. Oszczędzi to czasu, który był potrzebny na wykonywanie elementów trójwymiarowych przez grafików.

#Scantastic

Zmiana odnosząca się do wykorzystania AR w fotografiach czy filmach. W uproszczeniu, funkcja wykorzystuje skanowanie prawdziwych obiektów, które następnie możemy przenieść do programu z Creative Cloud. #Scantastic oszczędza czas dzięki intuicyjnemu rozwiązaniu, które wykorzystuje Twój smartfon i potok fotogrametrii do przechwytywania modeli 3D z otoczenia przy minimalnej interwencji użytkownika. To pozwoli otrzymać dokładne modele, ze wszystkimi obecnymi szczegółami.

#MaterialWorld

Kolejna z funkcji, wspierana przez AI dzięki Adobe Sensei. #MaterialWorld zapewnia intuicyjny proces identyfikacji materiału, pracując w naturalnym oświetleniu, unikając konieczności skomplikowanych ustawień przechwytywania lub wprowadzania danych przez użytkownika. Dzięki temu, uzyskanie efektu 3D, bazującego na pojedynczej fotografii ma być jeszcze prostsze i dokładniejsze.

#OnTheBeatSneak

Kolejna z funkcji na pewno spodoba się tym, którzy lubią taniec. Nie tylko zawodowy, amatorski czy pierwszy taniec na weselu. Dzięki #OnTheBeatSneak będziemy mogli zidentyfikować nierytmiczne ruchy i wyrównuje je, by wygenerować zsynchronizowane z rytmem teledysku czy filmu. Nad wszystkim po raz kolejny czuwa Adobe Sensei, który za nas „przebada” cały klip i znajdzie błędy, które następnie wyrówna przy pomocy AI.

#ARTogether

Ostatnią z omawianych nowości jest funkcja, kryjąca się pod nazwą #ARTogether. Pozwala ona uzyskać użytkownikom efekt, w którym wszyscy mają ten sam pogląd na przestrzeń fizyczną i obiekty wirtualne oraz mogą tworzyć i udostępniać sceny AR bez uszczerbku dla jakości doświadczenia. W dużym uproszczeniu, pozwala się ona dzielić jedną przestrzenią rozszerzonej rzeczywistości, aby tworzyć ciekawe zdjęcia czy filmy, które potem mogą trafić do obróbki. Efekt działania tej funkcji możecie zobaczyć poniżej:

Oczywiście, nie są to wszystkie nowości, jakie przygotowało dla nas Adobe. Możecie je zobaczyć na ich oficjalnym sprawozdaniu z konferencji. W tym artykule zostały poruszone tylko te, które do działania wykorzystują Sztuczną Inteligencję oraz Rozszerzoną Rzeczywistość, więc warto mieć to na uwadze.