Adobe
fot. Unsplash.com

Adobe Photoshop wykorzysta sztuczną inteligencję w nowy sposób

Adobe Photoshop doczeka się nowej funkcji związanej ze sztuczną inteligencją. Firma udostępniła zwiastun, który wskazuje na to, iż już niedługo użytkownicy będą mogli skorzystać ze zautomatyzowanego procesu, który pozwoli im zmienić niebo na zdjęciach.

Zwiastun opublikowany przez Adobe zdradza, iż użytkownicy już niedługo będą mogli w prosty i szybki sposób zmieniać niebo na poszczególnych fotografiach. Do całego procesu zostanie zaangażowana sztuczna inteligencja, która będzie odpowiedzialna za to, aby finalnie samo zdjęcie nie wyglądało sztucznie. To bowiem jedna z większych bolączek użytkowników, którzy nie posiadają na tyle umiejętności, aby „wymienić” niebo znajdujące się na zdjęciu.

Adobe Photoshop z funkcją Sky Replacement

We wspomnianym materiale wideo można zobaczyć narzędzie Sky Replacement, które będzie dostępne w specjalnym oknie pozwalającym na manipulację danymi. Nowy panel będzie zawierał między innymi listę gotowych ustawień nieba do użycia, a przycisk dodawania u dołu pozwoli fotografom na przesyłanie ich własnych zdjęć niebo do wykorzystania przez użytkowników. Użytkowanie jednego i tego samego wzoru może bowiem sprawić, że w sieci faktycznie pojawi się dużo „skopiowanych” fotografii.

Jak to wszystko działa?

Nad całością trzyma pieczę sztuczna inteligencja Adobe Sensei – firma wykorzystuje ją także do szybkiej i sprawnej optymalizacji plików PDF. W przypadku Photoshopa, sztuczna inteligencja będzie odpowiedzialna za oddzielenie nieba od reszty obrazu, a następnie wycięcia wszystkich obiektów wystających na fotografii, takich jak na przykład ludzi czy architektury.

Adobe Sensei będzie również pracowało nad tym, aby zmiana nieba na zdjęciu nie wyglądała jak kiepska praca typu „kopiuj-wklej”. Adobe Photoshop zadba więc o odpowiednią rozpiętość tonalną oraz zachowanie kolorów. Przedsiębiorstwo pozwoli w swoim programie także na dopasowanie poszczególnych elementów po zmianie wedle preferencji fotografa.

„Oszukiwanie” na zdjęciach wchodzi więc na zupełnie nowy poziom. Ciężko ocenić, jak na rynku masowym przyjmie się Sky Replacement.