Adobe
fot. Adobe

Adobe użyje sztucznej inteligencji do uproszczenia plików PDF

Adobe bierze się za pliki PDF. Posiadacze smartfonów i czytników wiedzą zapewne, iż nie jest to najwygodniejszy format plików do przeglądania. Ale dzięki sztucznej inteligencji to wszystko już niebawem może się zmienić.

Adobe chce uprościć pliki PDF

Adobe zdaje sobie sprawę, iż pliki stworzone w formacie PDF nie są najwygodniejsze do czytania na małych ekranach. Sam format też nie jest najlepiej zaprojektowany do odtwarzania go w wielu różnych sytuacjach. Dokumenty elektroniczne w formacie PDF staną się jednak bardziej przystępne. Wszystko to przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz technologii Adobe Liquid. Co to takiego?

Adobe twierdzi, iż technologia Liquid będzie w stanie w łatwy oraz szybki sposób zmienić rozmiar, format, a także przeładować zawartość dokumentu tak, aby był on maksymalnie czytelny na urządzeniach mobilnych. Co najlepsze, całe rozwiązanie nie będzie sztucznie powiększało ani zmniejszało danych elementów by zmieścić je na ekranie. Adobe chce tylko „podrasować” oryginalne dokumenty, aby użytkownicy mogli łatwiej wejść w interakcję z danym materiałem.

Na pomoc sztuczna inteligencjo

Adobe Acrobat korzystając z nowego trybu Liquid faktycznie nie ingeruje ani nie modyfikuje oryginalnego pliku PDF otwieranego przez użytkownika. Zmiany i „podrasowanie” jest możliwe dzięki oprogramowaniu Adobe Sensei, które korzysta ze sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Sensei analizuje zawartość pliku PDF, optymalizuje go oraz tworzy swoistego rodzaju konspekt, dzięki któremu można łatwiej poruszać się po samym dokumencie.

Swoisty tryb „płynny”, to tylko pierwsza część nowej strategii Adobe, która zakłada szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wizja przedsiębiorstwa na przyszłość obejmuje bowiem rozszerzenie działania Sensei oraz zwiększenie umiejętności sztucznej inteligencji do chociażby łatwego tworzenia bazy danych z wielu plików PDF jednocześnie.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki za rozwój samego pomysłu. Może właśnie dzięki temu pliki PDF staną się w końcu bardziej przyjazne dla wszystkich.