Chlewnia - trzoda
Trzoda chlewna, źródło: Pixabay

W Chinach powstała 26-piętrowa chlewnia dla świń

Chiny to największy konsument oraz dostawca wieprzowiny na całym świecie. Dlatego też hodowcy poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby na zwiększenie jej produkcji i nadążanie za zapotrzebowaniem. Chińscy rolnicy w ciągu kilku ostatnich lat wprowadzili hodowle w wielopiętrowych budynkach, jednak tym razem postanowili wybudować 26-piętrowy budynek, który ma zostać przeznaczony na chlewnię dla świń.

Najwyższa na świecie chlewnia dla świń

Kompleks kilku budynków, a w wieżowcu 26 pięter, każde piętro o powierzchni 400 tys m2, to wszystko dla hodowli trzody chlewnej. Wyjątkowy budynek o ciekawym przeznaczeniu został wyposażony w automatyczne urządzenia do karmienia i pojenia, a także systemy do filtrowania i dezynfekowania powietrza czy obróbki i utylizacji powstającego obornika.

Zimą budynki są ogrzewane, latem klimatyzowane, a winda ma możliwość przewiezienia 60 świń. Każde piętro ma oborę, miejsce do porodu prosiąt oraz miejsce do procesu tuczu. Ta wielopoziomowa chlewnia ma na celu wyhodowanie 600 tys trzody chlewnej, dzięki której wyprodukowane zostanie 54 tys ton wieprzowiny.

Hotel zlokalizowany jest w prowincji Hubei w miejscowości Ezhou, a jego łączny koszt projektu wyniósł 2 mld juanów.

Chlewnia na 26-pięter
Chlewnia na 26-pięter, źródło: whzhongxu

Czy wieżowiec dla świń to potrzebny i dobry pomysł?

Obecnie popyt na wieprzowinę wynosi prawie 52 mln ton rocznie, co wg analiz ma w ciągu najbliższych 10 lat wzrosnąć niemalże o 10 mln ton. Popyt na wieprzowinę w Chinach ciągle rośnie, stąd też metodyka jej hodowania jest tak istotna do unowocześnienia, szczególnie biorąc pod uwagę możliwe choroby wśród trzody. Groźna sytuacja dla chińskiej gospodarki miała miejsce w 2018 roku, kiedy to epidemia afrykańskiego pomoru świń dała się we znaki dla hodowców trzody.

Dyrektor ds. Publicznych konglomeratu rolniczego studzi jednak zapał i ma obawy, że tak ogromne kompleksy oraz problematyka związana z bezpieczeństwem biologicznym, może przyczynić się do powstawania epidemii.