Filary Stworzenia Hubble vs Webb
Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI).

Zobaczcie Filary Stworzenia, uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

To musiało wreszcie nastać. Jedna z najpiękniejszych (znanych) formacji we Wszechświecie, czyli Filary Stworzenia, dostrzeżone po raz pierwszy przez legendarny Kosmiczny Teleskop Hubble’a, zostały uchwycone na nowo. NASA opublikowała fotografię tego samego obiektu, wykonaną przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Uwierzcie – zapiera dech w piesiach. Kosmos jest naprawdę piękny!

Filary Stworzenia wpadły w oko Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba

Filary Stworzenia to z pewnością jedne z najpiękniejszych formacji w kosmosie, jakie dotychczas dostrzeżono. Znajdują się one w Mgławicy Orzeł, w konstelacji węża w odległości 6500 lat świetlnych od Ziemi, a więc stosunkowo niedaleko. Po raz pierwszy zostały dostrzeżone ponad ćwierć wieku temu, w roku 1995, za sprawą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jednak oryginalne zdjęcie nie było najlepszej jakości (jak na obecne czasy) i w 2014 roku wykonano kolejne fotografie.

Od tego czasu minęło przeszło 8 lat, a z racji tego, że teraz mamy (to znaczy, NASA ma) znacznie potężniejsze narzędzie w postaci Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, naukowcy postanowili uchwycić formację kosmiczną na nowo.

Jak widać na załączonym zdjęciu, efekty są zdumiewające. Obiekt, przypominający dłoń człowieka, jest wykonany w znacznie lepszej jakości w porównaniu z fotografią z Teleskopu Hubble’a – ciemne plamy są pełne informacji, na których widać obłoki międzygwiazdowego gazu i pyłu.

Filary Stworzenia Teleskop Jamesa Webba
Źródło: NASA, ESA, CSA, STScl; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI).

Formujące się na naszych oczach gwiazdy

Jak sama nazwa mówi, Filary Stworzenia mają związek z procesem formowania się gwiazd. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przy pomocy światła podczerwieni (kamery NIRCam) może spojrzeć przez chmury, dostrzegając protogwiazdy formujące się z koalescencyjnego pyłu. Wewnątrz chmur widać liczne czerwone punkty, które są niczym innym, jak tworzącymi się gwiazdami. W momencie, gdy w słupach gazu i pyłu tworzą się węzły o odpowiedniej masie, te zaczynają się zapadać pod wpływem silnej grawitacji, co skutkuje zwiększeniem temperatury i finalną staje się gwiazdą.

Filary Stworzenia obejmują gwiazdy, które mają zaledwie kilkaset tysięcy lat, jednak te cały czas się formują. Na krawędziach filarów widać szkarłatne obłoki, które okazują się jetami wystrzelanymi przez młode gwiazdy raz na jakiś czas.

Mimo zdolności Teleskopu Jamesa Webba, ten nie był w stanie zobaczyć w głąb Wszechświata przez Filary Stworzenia z uwagi na ośrodek międzygwiazdowy, który blokuje wgląd w to, co jest dalej.