Kosmiczny Teleskop Hubble'a
źródło: Pixabay

Kosmiczny Teleskop Hubble’a „spadł” z orbity. SpaceX pomoże mu wrócić

Kosmiczny Teleskop Hubble to zdecydowanie jedno z najważniejszych urządzeń, jakimi dysponuje NASA. Dzięki niemu powstało tysiące prac naukowych, z których wiele okazało się naprawdę ważnych. Teleskop jednak z racji na swą długą służbę w kosmosie nieco zboczył z początkowej orbity i w niedalekiej przyszłości może wrócić na pozycję początkową.

Kosmiczny Teleskop Hubble wróci na pozycję początkową

Teleskop Hubble (nawet jak na dzisiejsze czasy) jest niezwykle potężnym obserwatorium kosmicznym, które rozpoczęło swoją służbę w kwietniu 1990 roku. Przez te wszystkie dekady urządzenie spotkało wiele różnych problemów – już w początkowych latach misji okazało się, że główne zwierciadło było nieprawidłowo ustawione. A stosunkowo niedawno, bo w 2021, pojawiły się kolejne większe niedogodności związane z urządzeniem.

Układ sterujący zasilaniem padł, jednak finalnie naprawiono ten problem. Niemniej jednak teleskop „wykoleił się” ze swojej początkowej orbity, co nie jest bezpośrednią winą konstrukcja, a oporem atmosferycznym – Kosmiczny Teleskop Hubble orbituje jeszcze w atmosferze Ziemskiej – na wysokości 540 km (czyli w dolnych warstwach egzosfery, która ma swoją granicę na wysokości około 2000 km). 33 lata temu orbitował na wysokości około 600 km, jednak przez ponad ćwierć wieku „opadł” aż 60 km.

Jeden z pracowników NASA przekazał, że Hubble w 2037 może spaść na Ziemię (rozbijając się), a żeby temu zapobiec trzeba będzie sprawić, aby teleskop wrócił na swoją orbitę początkową.

Satelite in space
Fot. European Space Agency na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International license

I tutaj pojawia się SpaceX

Wszystko wskazuje na to, że firma Elona Muska, którą znamy m.in. z satelitarnego internetu Starlink, pracuje razem z NASA, aby przywrócić Kosmiczny Teleskop Hubble’a na początkowy tor. Według wczesnych planów, korektą orbity teleskopu może zająć się statek kosmiczny SpaceX Dragon.

Warto zaznaczyć, że misja nie jest jeszcze w przygotowaniu – a raczej we wczesnych fazach planowania i badań, gdzie inżynierowie z NASA i SpaceX muszą zweryfikować, czy Dragon nadaje się do tego przedsięwzięcia, a jeśli tak – to jakie modyfikacje statku będą koniecznie.

Jeśli się to uda, Kosmiczny Teleskop Hubble może przetrwać na orbicie kolejne 15-20 lat.