Dwunożny robot Cassie
źródło: Agillity Robotics

Dwunożny robot ustanowił rekord świata… w biegu na 100 metrów

W obecnych czasach rozwój jest powszechny w niemalże każdej dziedzinie życia człowieka, a także maszyn. Roboty znamy nie od dziś, jednak z uwagi na zaawansowaną technologię, jaką już dysponujemy, są coraz bardziej nowoczesne. Dobrym przykładem okaże się Cassie, czyli dwunożna maszyna, która ustanowiła rekord świata w biegu na 100 metrów.

Dwunożny robot Cassie ustanawia rekord w biegu na 100 metrów

Obecnym (ludzkim) rekordzistą w biegu na 100 metrów jest nikt inny, jak żywa legenda pochodząca z Jamajki – Usain Bolt, który ustanowił oba rekordy świata (zarówno w biegu na 100, jak i 200 metrów) w 2009 roku podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatlyce. Przebiegnięcie 100 metrów zajęło mu zaledwie 9,58 sekund. W sieci pojawiły się jednak informacje o rekordzie świata… robota.

Wydaje się, że maszyna musi być szybsza, jednak to wcale nie jest prawda. Dwunożny robot o imieniu Cassie ustanowił nowy rekord Guinnessa w biegu na dystans 100 metrów, a przebiegnięcie tej odległości zajęło jej 24,74 sekund (uzyskała średnią prędkość 4 m/s). To znacznie wolniej niż człowiek.

To nie najszybszy robot świata

Cassie okazuje się najszybszym dwunożną maszyną tego typu na świecie, jednak – jeśli porównać ją z innymi – przykładowo czworonożnymi maszynami, jest stosunkowo wolna. Boston Dynamics opracowało czworonożny prototyp, który był zdolny osiągnąć prędkość 30,5 km/h (~ 8,5 m/s), czyli dwukrotnie wyższą niż Cassie.

Warto zaznaczyć, że Cassie jest nieautonomiczną konstrukcją bez dodatkowych czujników – zupełnie jak zdalnie sterowany samochód. Największym problemem okazało się sterowanie maszyną – start i zatrzymanie całości – tak, aby ustawić ją w pozycji stojącej. Robot wcześniej przebiegł większą odległość – 5 km w ciągu 53 minut, co oznacza, że średnia prędkość podczas tego dystansu była znacznie niższa, bo około 1,57 m/s.

Nie zmienia to faktu, że twórcy Cassie osiągnęli wiele – a sukces w postaci rekordu świata z pewnością robi wrażenie.