spot boston dynamics
spot boston dynamics

Robot Boston Dynamics znów pokazuje taneczne umiejętności – jest w tym świetny!

Firma Boston Dynamics nie pierwszy raz prezentuje spot reklamowy, w którym widzimy roboty w niecodziennych sytuacjach. Filmik, na którym tanecznym krokiem żegnały 2020 rok, bardzo szybko rozniósł się po sieci. Równie popularny stał się ten, gdzie zaprezentowały swoje umiejętności, ćwicząc parkour. Tym razem Spot postanowił zostać królem parkietu, przy okazji prezentując swoje nowe funkcje. Trzeba przyznać, że jak na robota, ma całkiem zgrabne ruchy ;-).

Spot i jego początki

Robot Spot został wypuszczony na rynek w czerwcu 2020 roku. Już wtedy potrafił wiele, między innymi wspinać się po schodach czy chodzić po nierównym terenie. Wykorzystywano go na przykład do oględzin budowlanych, bo bez problemu dostawał się w miejsca, w których człowiek mógł być narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Do sprawnego działania wykorzystywał kamery oraz specjalne sensory, a także sztuczną inteligencję do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

Następnie została wypuszczona jego zmodyfikowana wersja, przeznaczona do pracy w fabryce. Spot został wyposażony w skaner LiDAR i kamerę termowizyjną. Tak przygotowane urządzenie trafiło do fabryki Kia. Do jego zadań należały m.in.: nadzór nad bezpieczeństwem zakładu i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.

boston dynamics spot
Spot fot. Boston Dynamics

Robot Spot w szalonym tańcu z pracownikiem

Aktualnie Boston Dynamics zaprezentowało kolejną odsłonę tej inteligentnej maszyny. Prezentację jego nowych umiejętności rozpoczyna najnowszy spot dostępny na YouTube. Widzimy tam Spota pracującego w zakładzie przemysłowym. Niby nic – zwyczajny dzień pracy – jednak niespodziewanie zamienia się on w taneczne szaleństwo. Pracownik wraz z robotem „przemieniają” podłogę w parkiet. Nogi i „łapy” idą w ruch, a my możemy podziwiać ich taniec boogie-woogie.

Z daleka wszystko obserwują inni pracownicy, którzy wchodzą w krótki dialog. Kobieta pyta kolegę, czy tańczący w końcu wróci do pracy. Uzyskuje odpowiedź: „Mam nadzieję – Spot znalazł wiele rzeczy, które wymagają naprawy„. W ten sposób dając do zrozumienia o wprowadzonych aktualizacjach robota.

Spot i jego nowe funkcje

Ulepszenia obejmują między innymi kamery, które teraz używają obrazów kolorowych zamiast czarno-białych. Kontroler to teraz bardziej wytrzymały tablet Samsunga, który jest odporny nawet na zmienne warunki pogodowe. Zmieniła się również stacja dokująca, która pozwala na szybsze ładowanie baterii – już nawet po godzinie Spot może kontynuować swoją pracę.

W tym tygodniu firma ogłosiła również wprowadzenie nowych komponentów robota z technologią, która umożliwia obliczenia na wyższym poziomie, komunikację radiową i łączność 5G.