Parkour w wykonaniu robotów Boston Dynamics? Musicie to zobaczyć!

Parkour w wykonaniu robotów Boston Dynamics? Musicie to zobaczyć!

Roboty Boston Dynamics już nie raz zachwycały swoimi możliwościami, na przykład wtedy, gdy tańcząc wykonywały skomplikowane układy choreograficzne. Teraz ich producent wymyślił, że wykonają jeszcze trudniejsze zadanie – pokonają przeszkody terenowe dokładnie tak, jakby ćwiczyły parkour.

Parkour to bardzo wymagający fizycznie sport. Od kogoś, kto chciałby pokonywać terenowe przeszkody niezależnie od wysokości, kształtu i trudności ich zdobycia, wymagane jest, by legitymował się nienaganną kondycją, siłą i elastycznością. Naturalnie, synchronizacja ruchów również musi stać na bardzo wysokim poziomie, a jakiekolwiek problemy z utrzymaniem równowagi z miejsca dyskwalifikują zawodnika.

Podczas pokonywania kolejnych przeszkód, wystarczy jeden, niefortunny krok, by narazić się na kontuzję, w wyniku której istnieje możliwość utraty zdrowia, nawet nieodwracalnej.

Czy w tak wymagającym środowisku mogą sprawdzić się roboty? Pracownicy Boston Dynamics uznali, że robot Atlas spisze się wystarczająco dobrze. Jak mu wyszło? Zobaczcie sami.

Boston Dynamics Atlas fot. Boston Dynamics
fot. Boston Dynamics

Robot Atlas od Boston Dynamics – przyszły mistrz parkouru?

Owszem, pokaz, w którym wzięły udział dwa roboty Atlas odbywał się na zamkniętej przestrzeni, a różnica wysokości między poszczególnymi przeszkodami nie była wysoka. Mimo tego, biorąc pod uwagę, że tor przeszkód pokona robot, a nie człowiek, zadanie wydawało się być naprawdę bardzo trudne.

Powyższy film udowodnił, że dwa roboty Boston Dynamics były w stanie nie tylko poradzić sobie na zaimprowizowanym torze przeszkód, ale też zakończyć swój pokaz efektownym saltem.

Robi wrażenie? Na mnie zrobiło bardzo duże. Nie mogę przestać myśleć o tym, czym zaskoczą nas roboty Boston Dynamics kolejnym razem.