Obrazek przedstawia logo Google Assistant

Używasz słabych haseł? Asystent Google pomoże to zmienić

Dbanie o bezpieczeństwo haseł do usług jest kluczowym krokiem, który może zapobiec kradzieży tożsamości czy utracie pieniędzy. Przeróżne narzędzia, w tym te wbudowane w przeglądarki internetowe, pozwalają użytkownikom łatwo zorientować się, które hasła nie ochronią właściwie konta. Od dziś z pomocą przyjdzie również Asystent Google.

Asystent Google sam zmieni słabe hasło

Dziś, w pierwszy czwartek maja, obchodzimy światowy dzień hasła. Warto z tej okazji przejrzeć swoje hasła oraz inne metody zabezpieczeń i wzmocnić te, które mogą narażać nasze konta na ataki. Czasami może być to dość praco- oraz czasochłonne zadanie, które przerasta część osób. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu, które Google właśnie udostępnia, zmiana hasła w danej usłudze może ograniczyć się wyłącznie do kliknięcia jednego przycisku.

Producent postanowił wykorzystać swojego asystenta głosowego, sztuczną inteligencję oraz przeglądarkę do stworzenia narzędzia pozwalającego na szybką i wygodną zmianę hasła. Asystent Google został bowiem wzbogacony o kolejne funkcjonalności AI Duplex, znanego z dzwonienia do restauracji w celu złożenia rezerwacji lub sprawdzenia godzin otwarcia.

Nowa funkcja pojawia się już u pierwszych użytkowników i działa w bardzo prosty sposób. Podczas logowania lub korzystania z zapisanego hasła w przeglądarce Chrome Asystent sprawdza, czy nie pojawiło się ono w jednej z baz haseł wykradzionych przez cyberprzestępców. Jeśli tak, użytkownikowi zostanie wyświetlony stosowny komunikat, który pozwoli zmienić hasło… jednym kliknięciem.

Na wybranych, obsługiwanych witrynach, możliwe jest zlecenie zmiany hasła Asystentowi Google. Ten generuje silne, unikatowe hasło, a następnie zapisuje je na Koncie Google użytkownika. Oczywiście, użytkownik wciąż ma możliwość manualnej zmiany hasła. Możliwe jest również zignorowanie komunikatu o niebezpiecznym haśle, lecz jest to dość ryzykowna opcja.

Póki co, nowa funkcja nie obsługuje wielu witryn – ich liczba na start jest dość niewielka, lecz spodziewamy się, że jej dostępność wkrótce będzie się powiększać. Lista stron wspierających automatyczną zmianę hasła za pomocą Asystenta powinna się poszerzyć, gdy Google opublikuje dokładną listę wymagań, jakie należy spełnić w celu uaktywnienia tej funkcji.