Mapy Google iOS
(fot. Tabletowo.pl)

Skąd Mapy Google wiedzą o godzinach otwarcia lokali?

Google pragnie wyeliminować sytuacje, w których użytkownicy Google Maps pocałują klamkę, dokądkolwiek by nie zmierzali. Dzięki implementacji sztucznej inteligencji firma ma zamiar automatycznie aktualizować godziny otwarcia lokali dodanych do usługi.

AI samo znajdzie poprawne godziny…

Google podzieliło się ze społecznością informacjami na temat sposobów sprawdzania i zmieniania danych w mapach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Okazuje się, że w usłudze pojawiło się AI, odpowiedzialne za utrzymywanie aktualności danych m.in. o godzinach, w jakich otwarte są dane lokale usługowe czy sklepy.

Firma podaje, że w procesie tym bierze udział sporo czynników. Całość zaczyna się od sprawdzenia, jak dawno informacje na temat tej firmy zostały po raz ostatni zaktualizowane oraz jak wypada ten wynik na tle innych, podobnych usług w danej okolicy. Sprawdzane jest też to, jak dokładnie funkcja „Popularne godziny” odwzorowuje tamtejszy ruch. Jeśli w tych aspektach dojdzie do dużych rozbieżności, Google poinformuje użytkowników, że godziny otwarcia mogą być nieaktualne.

Stanie się tak oczywiście w przypadku, gdy sztuczna inteligencja nie będzie w stanie znaleźć (np. na stronie internetowej lokalu) informacji o godzinach otwarcia. Firma podkreśla jednak, że skupia się dość mocno na pozyskaniu dokładnych danych na ten temat z każdego miejsca, w którym mogą się one znajdować.

Chodzi tu zarówno o wspomniane wcześniej miejsca, jak i zdjęcia dodane przez innych użytkowników, okoliczną aktywność ludzi, w tym właścicieli biznesów, a także zdjęcia pozyskane w ramach Street View. Ta ostatnia metoda, według zapewnień producenta, skupia się głównie na aktualizacji limitów prędkości na drogach, analizując znaki uliczne. Jest to szczególnie ważne w okolicy robót drogowych czy okolicach szkół.

AI wykorzystywane do aktualizacji godzin otwarcia w Mapach Google
(fot. Google)

…lub zapyta o nie przez telefon

Jeśli powyższe metody nie zdadzą się na zbyt wiele i Google wciąż nie będzie miało pewności co do godzin otwarcia, może postanowić… zadzwonić do danego lokalu i zapytać o nie przez telefon. Duplex, czyli sztuczna inteligencja wykorzystująca realistyczny głos w celu nawiązania kontaktu telefonicznego, jest wykorzystywana w wybranych krajach (Argentyna, Australia, Chile, Francja, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Stany Zjednoczone) w celu pozyskania informacji o godzinach otwarcia bezpośrednio od samych biznesów.

Z wykorzystaniem Duplex, Google może w bardzo prosty sposób zdobyć informacje w celu ich przetworzenia i umieszczenia w swojej usłudze. Dzięki temu, Mapy Google będą w stanie zapewnić swoim użytkownikom rzetelne dane, co pozwoli na sprawne poruszanie się po mieście bez obaw o zastanie zamkniętego lokalu.

Gigant zapewnia, że przez najbliższych 6 miesięcy ma zamiar zaktualizować godziny otwarcia ponad 20 milionów lokali na całym świecie, wykorzystując wyłącznie sztuczną inteligencję i jej możliwości.