Mapy Google
fot. Google

Mapy Google pozbyły się kilku milionów nieprawdziwych treści – dzięki algorytmom AI

Świat wokół nas nieustannie się zmienia, co wymaga aktualizowania również treści w wielu usługach znajdujących się w sieci. Mapy Google skupiają zarówno informacje na temat milionów miejsc na całym świecie, jak i opinie na temat ich funkcjonowania. Tak ogromna ilość treści wymaga jednak nieustannego sprawdzania poprawności danych. Gigant z Mountain View wykorzystuje w tym celu sztuczną inteligencję.

Milion profili usuniętych przez AI to tylko początek

W poście na Blogu Google producent chwali się niektórymi statystykami dotyczącymi rzetelności informacji w Mapach w 2021 roku, a przy okazji podkreśla udział sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w całym procesie. Świetnym dowodem na to może być fakt, że AI pomogło pracownikom usunąć ponad milion kont łamiących zasady usługi. W ten sposób internetowi wandale czy wyłudzacze zostali odcięci od możliwości korzystania z Map Google.

To jednak dopiero początek dużych zmian. Na przestrzeni 2021 roku sztuczna inteligencja pomogła usunąć ponad 7 milionów fałszywych firm z Map, z czego ponad 630 tysięcy zostało zgłoszonych przez użytkowników. Uczenie maszynowe jest, jak widać, znacznie skuteczniejsze w wyłapywaniu nieprawdziwych treści.

Ponadto, firma zablokowała ponad 12 milionów prób utworzenia fałszywych profili firm oraz 8 milionów prób przejęcia istniejących profili przez osoby nieprowadzące tych działalności. Są to naprawdę ogromne liczby, które robią wrażenie.

Mapy Google
fot. Google

Google dba o rzetelne opinie w Mapach

Gigant pragnie, by nie tylko same informacje na temat biznesów w Mapach zachowywały wysoką jakość. To samo tyczy się zdjęć, filmów oraz recenzji wstawianych przez użytkowników do tej usługi. Na tym polu AI również nie zawodzi.

W zeszłym roku udało się zablokować lub usunąć ponad 95 milionów opinii dodanych w Mapach. Jak informuje Google, tylko 1 milion spośród usuniętych recenzji pochodziło ze zgłoszeń użytkowników. Ponadto, by zapobiec tego typu wandalizmom w przyszłości, zabezpieczono ponad 100 tysięcy firm, które bywały sabotowane nieprawdziwymi opiniami. Dzięki temu, kolejne z nich muszą być zatwierdzane pod kątem zgodności z zasadami Map.

Do map Google każdego dnia trafiają również setki tysięcy zdjęć, które, siłą rzeczy, nie mogą zostać przeanalizowane przez zespół ludzi. Sztuczna inteligencja pomogła w zeszłym roku zablokować lub usunąć ponad 190 milionów zdjęć i 5 milionów filmów, które były niewyraźne, niskiej jakości, bądź łamały zasady dodawania treści.

Można rzec, że sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe wykonały w ostatnich miesiącach kawał dobrej roboty, którą ciężko byłoby przetworzyć nawet najbardziej zaawansowanym zespołom złożonym wyłącznie z ludzi. Dzięki AI usługi takie jak Mapy Google mogą oferować użytkownikom znacznie wyższą jakość treści.