Ampler Juna fot. ampler
Ampler Juna fot. ampler

Nowe rowery Ampler – nie zgadniesz, że to elektryki

Estońska firma Amper, która z powodzeniem podbija rynek europejski, postanowiła odświeżyć swoje portfolio, wprowadzając na rynek nowe modele rowerów elektrycznych. Ampler Juna i Axel należą do tych e-bike, które trudno odróżnić od modeli tradycyjnych. Wspomaganie elektrycznym silnikiem nie jest tu takie oczywiste.

Dwa nowe rowery elektryczne Ampler

Producent zrobił kawał dobrej roboty przy projektowaniu nowych rowerów. Te elektryki nie tylko dobrze wyglądają, ale również świetnie działają. Ampler Juna to model idealnie nadający się do jazdy po mieście, natomiast Ampler Axel polubią miłośnicy szybkiej, sportowej jazdy. Niezależnie od tego, który model jest nam bliższy, oba powinny spełnić wymagania każdego, kto poszukuje alternatywy dla auta (tym bardziej przy dzisiejszych cenach paliwa) bądź też planuje krajoznawcze wycieczki.

Oba modele mają wiele cech wspólnych, a ich różnice widać przede wszystkim w konstrukcji oraz przeznaczeniu. To, co je wyróżnia, to projekt integracji układu napędowego z ramą, który sprawia, że jest on niemalże niewidoczny. Przeciętne oko laika nie rozpozna, że ma do czynienia z elektrykiem. Wspomaganie w Ampler Juna i Axel sprowadza się, jak to zazwyczaj bywa, do akumulatora, silnika oraz osprzętu sterującego, który również jest nieźle zakamuflowany z tyłu pojazdu.

Silnik ma moc nominalną 250 Watów i moment obrotowy 45 Nm, a akumulator 48 V o pojemności 336 Wh ukryto w rurze tylnej. Bateria powinna wystarczyć na przejechanie 50-100 km zasięgu w zależności od używanego trybu jazdy.

Warto także wspomnieć o karbonowych napędach paskowych firmy Gates w miejscu łańcuchów rowerowych, hydraulicznych hamulcach tarczowych i oponach o średnicy 50 mm, gwarantujących pewną odporność na przebicia.

Resztę elementów dopełniają zintegrowane światła, błotniki i system GPS. Elektryki Ampler mają również wsparcie aplikacji, jednak nie jest ona konieczna do użytku, gdyż na górnej rurze ramy roweru znajduje się specjalny wyświetlacz, na którym znajdziemy takie informacje jak np. poziom naładowania akumulatora.

Rowery elektryczne Ampler – cena

Jeśli chodzi o cenę, to w przypadku obu modeli jest ona taka sama – 2590 euro, czyli przy obecnym kursie jest to wydatek około 12000 złotych.