Epic Games RealityScan
(fot. Epic Games)

Nowa aplikacja na iOS zamieni prawdziwe przedmioty w wirtualne obiekty 3D

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii wirtualnej rzeczywistości na smartfonach, możemy z łatwością przenosić trójwymiarowe projekty do naszego otoczenia, wykorzystując jedynie aparat smartfona. W zupełnie przeciwnym kierunku postanowił pójść jednak Epic Games, który rozpoczął właśnie testy nowej aplikacji na iOS.

RealityScan ułatwi przenoszenie obiektów do wirtualnego świata

Niedawno informowaliśmy o usprawnieniu algorytmów sztucznej inteligencji Nvidii, dzięki którym stworzenie trójwymiarowej sceny na podstawie zdjęć z różnych perspektyw zajmuje zaledwie kilka sekund. Nie jest to jednak jedyny taki projekt na rynku – równie ciekawe rozwiązanie w nieco innej formie zaprezentowała właśnie firma Epic Games, znana większości jako twórca Fortnite.

Pomimo nieustannie napiętych relacji z Apple, firma zdecydowała się na wydanie pierwszej testowej wersji swojej nowej aplikacji, nazwanej RealityScan. Produkt ten działa na bazie rozwiązań słowackiej firmy Capturing Reality, którą Epic nabył w zeszłym roku. Dzięki RealityScan możliwe jest tworzenie treści 3D na potrzeby różnych zastosowań, od budowania środowisk AR i VR, po tworzenie gier, osadzonych w trójwymiarowym świecie.

Wykorzystując aparat smartfona oraz algorytmy, odpowiedzialne za przetwarzanie obiektów rozszerzonej rzeczywistości, aplikacja jest w stanie dokładnie odwzorować przedmioty znajdujące się w otoczeniu użytkownika, a następnie przesłać ich skany do chmury.

Na platformie Sketchfab możliwe jest zarządzanie przesłanymi obiektami – można je publikować, udostępniać, a nawet sprzedawać innym. Epic umożliwia również dodawanie ich w prosty sposób do gier tworzonych w oparciu o silnik Unreal Engine.

Epic rozpoczął testy aplikacji na iOS

Obecnie aplikacja RealityScan została udostępniona do testów w programie TestFlight. Dzięki temu, maksymalnie 10 tysięcy użytkowników systemu iOS może zapisać się do bety i skorzystać z tego narzędzia jeszcze przed jego publicznym udostępnieniem. Epic zapewnia, że wczesna wersja poglądowa zostanie udostępniona w App Store jeszcze tej wiosny, natomiast w późniejszym okresie 2022 roku, ma ona trafić na smartfony z systemem Android.

Jak na razie firma pragnie skupić się na dopracowaniu działania nowej aplikacji. Miejsca w programie testowym wyczerpały się błyskawicznie, a więc kolejni zainteresowani, niestety, będą musieli poczekać na kolejne etapy jej udostępniania.