Jaki zapach ma wirtualna rzeczywistość?
fot. ovrtechnology

Jaki zapach ma wirtualna rzeczywistość?

To, że świat rzeczywisty wypełniony jest wszelkiego rodzaju zapachami, jest dla nas raczej oczywiste. Niestety, ale tak obecnie popularny świat wirtualnej rzeczywistości tych elementów nie posiada. Naukowcy z Vermont postanowili coś z tym zrobić i zaczęli prace badawcze nad technologią zapachową dla VR. Jak to możliwe?

Czy wirtualna rzeczywistość zacznie pachnieć?

OVR Technology to jedna z nielicznych firm opracowujących technologię zapachową dla wirtualnej rzeczywistości.

Chcieliśmy jak najdokładniej odtworzyć sposób, w jaki doświadczamy zapachu w świecie rzeczywistym i przenieść go do świata wirtualnego.

Powiedział Andrew Wiśniewski, dyrektor generalny i współzałożyciel OVR.

Jak odbywać się będzie to całe zapachowe szaleństwo? Otóż wystarczy, że będziemy w posiadaniu czarnej kasety, którą zakłada się na gogle VR i częściowo na nos. Wewnątrz wkładu znajdują się fiolki z zapachami wyprodukowanymi w laboratorium OVR. No i magia zaczyna działać.

Jakie zapachy będą dostępne?

Ochotnicy, którzy zgłosili się do testów, będą mieli do wypróbowania wersje demo, gdzie najpierw zbiorą, a później będą mogli powąchać wirtualną różę, której zapach jest jednak bardzo ulotny. Nie unosi się w powietrzu, jak to mają w zwyczaju perfumy. Technologia Smell-o-Vision bez wątpienia potrzebuje jeszcze sporo pracy.

Odtworzenie zapachów ze świata rzeczywistego za pomocą chemikaliów w laboratorium jest niezwykle trudne. Nie wszystkie z nich będą tak przyjemne jak róża. Do tej pory naukowcy z laboratorium pracowali z następującymi zapachami: moczu, śmieci, oleju napędowego, prochu strzelniczego, krwi, brudu i kału.

Te nieprzyjemne zapachy mogą być wykorzystywane w symulacjach szkolenia żołnierzy lub służb ratowniczych. Na przykład szkolący się strażak może odbyć szkolenie, podczas którego porusza się po płonącym budynku w wirtualnej rzeczywistości, czując „wirtualny” dym. Z drugiej strony zapachy delikatne, pachnące, mogą pomóc zestresowanym ludziom osiągnąć spokój i harmonię.

Mamy nadzieję, że pewnego dnia, kiedy gogle VR i okulary będą tak samo powszechne, jak nasze smartfony, nasza technologia zostanie z nimi zintegrowana w taki sam sposób, w jaki technologia audio jest wdrażana we wszystkich tych urządzeniach.

Główny inżynier projektu zapachowego wierzy, że aby naprawdę doświadczyć metawersu, nie wystarczy go zobaczyć lub usłyszeć – musisz być w stanie go także powąchać.