Metawersum coraz bliżej. Meta buduje najszybszy komputer na świecie
fot. Meta

Metawersum coraz bliżej. Meta buduje najszybszy komputer na świecie

Meta, czyli firma macierzysta Facebooka, ogłosiła właśnie, że jest na ukończeniu prac związanych z budową „superkomputera” badawczego, który jest jednym z najszybszych na świecie. Ma być on gotowy do użytku w połowie tego roku. AI Research SuperCluster (RSC) – bo taką otrzymał nazwę – pewnego dnia ma pracować z sieciami neuronowymi o bilionach parametrów. To naprawdę imponująca liczba.

Facebook coraz bliżej „metawersum”

Gigant mediów społecznościowych zapowiedział, że ma nadzieję, że budowa maszyny stanie się podporą jego planów dotyczących budowy metawersum, czyli wirtualnego świata, który łączy wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.

Facebook (firma, a nie produkt) zmienił nazwę na Meta w październiku w ramach swojego długoterminowego projektu. W przyszłości platforma mediów społecznościowych będzie dostępna za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz inteligentnych okularów. Przyznam, że trudno jest mi to nawet sobie wyobrazić.

Według Meta, RSC będzie ogromnym wsparciem dla ich naukowców w budowie modeli sztucznej inteligencji, które w założeniu będą w stanie działać w setkach różnych języków. Dodatkowo, superkomputer pomoże opracowywać nowe narzędzia AR, a jednocześnie analizować tekst, obrazy i wideo. To natomiast przybliży nas do bycia obecnym w metawszechświecie, gdzie każdy pomimo mówienia w innym języku ma mieć możliwość bezproblemowej pracy przy wspólnym projekcie czy też zagrania razem w grę AR.

Wszystko to oczywiście dzięki nowym systemom sztucznej inteligencji, które będą w stanie tłumaczyć głosowo dialogi oraz polecenia w czasie rzeczywistym.

Co wiemy o superkomputerze AI Research SuperCluster (RSC)?

W opublikowanym wpisie na blogu, Kevin Lee, dyrektor ds. zarządzania produktami w Meta, i Shubho Sengupta, inżynier oprogramowania dla AI Research, stwierdzili, że nowy superkomputer jest już częściowo sprawny, ale wciąż jego budowa jest w toku. Nieznane jest także miejsce, w którym znajduje się ów superkomputer, jednak z racji tego, że sama siedziba firma jest w Kaliforii, można przypuszczać, że prace badawcze mają miejsce również tam.

Wyposażenie RSC jest w głównej mierze oparte na sprzęcie wyprodukowanym przez firmę Nvidia. Bazuje przede wszystkim na wysokiej klasy procesorach graficznych (GPU) – układy elektroniczne, które rozbijają złożone problemy na tysiące lub miliony oddzielnych zadań i rozwiązują je jednocześnie.

Metawersum coraz bliżej. Meta buduje najszybszy komputer na świecie
AI Research SuperCluster fot. Meta

Superkomputery AI są budowane poprzez łączenie wielu jednostek przetwarzania grafiki (GPU) w węzły obliczeniowe, które są następnie połączone za pomocą wydajnej sieci, aby umożliwić szybką komunikację między tymi procesorami graficznymi. Warto wspomnieć, że cały projekt RSC jest całkowicie zdalny.

RSC w pełni szyfruje dane, by zapobiec ewentualnym wyciekom i atakom hakerskim. Dlatego też superkomputer zostanie odcięty od globalnego Internetu, nie ma tu połączeń przychodzących czy też wychodzących. Ruch do superurządzenia napływa tylko i wyłącznie z produkcyjnych centrów danych Meta. Ponadto, ścieżka danych między pamięcią masową a procesorami graficznymi, jest szyfrowana od końca do końca.

Całość brzmi naprawdę surrealistycznie, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje dotyczące tego niezwykłego projektu.