nvidia shield tv aktualizacja do android tv 11
fot. Nvidia

NVIDIA Shield TV otrzymuje Androida TV 11. Niestety, z problemami

W ostatnich dniach Nvidia zaktualizowała swoje urządzenia z serii Shield TV do Android TV 11. Przystawki zyskały tym samym kilka nowych, ciekawych funkcji, lecz nie obyło się bez kilku potknięć. Użytkownicy po zainstalowaniu aktualizacji zgłaszają problemy z niektórymi aplikacjami.

Nvidia udostępnia Androida 11 dla Shield TV

Choć Nvidia jest świetnie znana przede wszystkim ze swoich kart graficznych, firma zajmuje się również sztuczną inteligencją oraz produkuje przystawki TV. Seria Shield TV pojawiła się na rynku 6,5 roku temu, w maju 2015, i od tamtej pory została kilkukrotnie odświeżona. Producent wzorowo wspiera swoje urządzenia i właśnie wypuścił dużą aktualizację systemu operacyjnego.

Aktualizacja oprogramowania Shield do wersji 9.0 przynosi użytkownikom przystawek jedenastą odsłonę systemu operacyjnego Android TV. Obejmuje ona poprawki zabezpieczeń datowane na wrzesień 2021, a więc nieco przestarzałe, lecz to wciąż o wiele lepsze wsparcie niż oferowane przez innych producentów.

nvidia shield tv
fot. Nvidia

Warto przypomnieć, że pierwsza generacja urządzenia debiutowała na rynku z Android TV 5, zaś druga z Android TV 7. Każda z nich otrzymała aktualizację do wersji 9.0, a Nvidia postanowiła ominąć aktualizację do dziesiątki ze względu na niewielką liczbę zmian. Teraz, wszystkie generacje przystawki, otrzymały aktualizację do jedenastej odsłony systemu, co czyni Shield TV jednym z najdłużej oficjalnie wspieranych urządzeń w świecie Androida!

Zmiany obejmują wszystkie nowości, jakie pojawiły się w zaktualizowanym robociku oraz jego poprzedniej, pominiętej wersji. Są to między innymi wsparcie dla Steam Controllera oraz pada Nintendo Switch Pro Controller, nowa klawiatura Gboard, udzielanie aplikacjom uprawnień jednorazowo oraz wsparcie dla Thermal API.

Oprócz aktualizacji systemu oraz nowych aplikacji, pojawiło się również kilka nowości w usłudze GeForce NOW. Po aktualizacji, przystawki Shield TV są w stanie obsłużyć gry z PC w jakości 4K z HDR – dzięki subskrypcji RTX 3080. Gracze z pewnością będą zadowoleni z tej zmiany.

nvidia shield tv
fot. Nvidia

Niestety, aktualizacja powoduje problemy

Niestety, jak można było się domyślić, nowe funkcje oraz poprawki wiązały się z pojawieniem się nowych błędów. Użytkownicy Shield TV zgłaszają problemy z kilkoma aplikacjami, które nie mogą uzyskać dostępu do plików, przez co ich funkcjonalność jest częściowo lub całkowicie ograniczona.

Wiele osób informuje, że odtwarzacz multimediów Plex Media Server ma spore problemy z funkcjonowaniem po aktualizacji do Android TV 11. U niektórych są to problemy z wykrywaniem i odtwarzaniem plików, inni zaś skarżą się na problemy z HDR. Nie ma stuprocentowej pewności, czy problemy leżą po stronie Google, Nvidii czy też dewelopera aplikacji. Zespół Plex poinformował, że bada sprawę, równocześnie prosząc użytkowników o więcej informacji.

W mediach społecznościowych pojawiają się również głosy mówiące o niedziałającej funkcji HDMI CEC, a także problemach z aplikacją Home Assistant dla Android TV. Miejmy nadzieję, że wszystkie ze wspomnianych błędów uda się już wkrótce załatać, a posiadacze przystawek od zielonych będą mogli w pełni cieszyć się zaktualizowanym systemem operacyjnym.