Ręczne odczytywanie wartości liczników powoli odchodzi do lamusa. Tauron opublikował statystyki dotyczące liczby zamontowanych czytników odczytywanych zdalnie oraz plany dotyczące kolejnych wymian. W ciągu kilku lat wszyscy klienci dostawcy skorzystają z inteligentnych liczników AMIplus.
Tauron niebawem przekroczy 1 milion inteligentnych liczników
W 2021 roku wystartował program AMIplus, w ramach którego operator sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja rozpoczął wdrażanie systemu inteligentnego opomiarowania AMI. Nowe liczniki są zgodne z wymaganiami znowelizowanej ustawy Prawo Energetyczne i pozwalają na zdalne pobieranie informacji o zużyciu prądu przez operatora.
Na chwilę obecną zamontowano już ponad 840 tysięcy liczników odczytywanych zdalnie, a operator zakłada, że w ramach programu AMIplus uda się wymienić średnio 750 tysięcy liczników każdego roku na przestrzeni najbliższych ośmiu lat.
Zdalny licznik energii w każdym domu do 2031 roku
Jest to na tyle istotne, że znowelizowana ustawa wprowadziła obowiązek instalacji liczników odczytywanych zdalnie. Według niej, do końca 2023 roku minimum 15% punktów poboru energii ma być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu.
Przed końcem 2025 roku ma to już być 35%, zaś dwa lata później 65%. Dnia 31 grudnia 2028 roku co najmniej 80% liczników ma umożliwiać zdalny odczyt wartości. Kolejnym terminem granicznym jest 4 lipca 2031 roku, kiedy to wszystkie liczniki powinny spełniać wymagania ustawy.
Tauron Dystrybucja, mający 6 milionów klientów, przygotowywał odpowiedni projekt wymiany już od kilku lat. Harmonogram pozwoli firmie na sprawną wymianę liczników na całym obszarze działania.
W efekcie tego, w 2028 roku liczniki inteligentne mają stanowić 80% wszystkich zarządzanych przez Taurona. Wszyscy klienci powinni otrzymać licznik z funkcją zdalnego odczytu jeszcze przed końcem 2030 roku. Firma przedstawiła harmonogram, dzięki któremu klienci mogą sprawdzić, w jakim okresie planowana jest wymiana licznika w ich domu.
Opiera się on na podziale na poszczególne jednostki biznesowe firmy. Klienci podlegający pod konkretny oddział Taurona mogą spodziewać się wymiany w danym przedziale czasowym:
- oddziały w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach – lata 2023-2026 (2,3 miliona liczników),
- oddziały w Krakowie i Tarnowie – pomiędzy 2025 a 2028 rokiem (1,4 miliona liczników),
- oddziały w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie – od 2027 do 2030 roku (1,8 miliona liczników).
Wśród wszystkich obszarów działania Taurona najbardziej istotny jest Wrocław, gdzie już w przyszłym roku rozpocznie się masowy montaż AMI. Obejmie on ponad 300 tysięcy sztuk liczników o określonych parametrach i technologii.