linie energetyczne
fot. Chris F/Pexels

Tauron przedstawił harmonogram wymiany liczników. Wkrótce wszystkie będą odczytywane zdalnie

Ręczne odczytywanie wartości liczników powoli odchodzi do lamusa. Tauron opublikował statystyki dotyczące liczby zamontowanych czytników odczytywanych zdalnie oraz plany dotyczące kolejnych wymian. W ciągu kilku lat wszyscy klienci dostawcy skorzystają z inteligentnych liczników AMIplus.

Tauron niebawem przekroczy 1 milion inteligentnych liczników

W 2021 roku wystartował program AMIplus, w ramach którego operator sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja rozpoczął wdrażanie systemu inteligentnego opomiarowania AMI. Nowe liczniki są zgodne z wymaganiami znowelizowanej ustawy Prawo Energetyczne i pozwalają na zdalne pobieranie informacji o zużyciu prądu przez operatora.

Na chwilę obecną zamontowano już ponad 840 tysięcy liczników odczytywanych zdalnie, a operator zakłada, że w ramach programu AMIplus uda się wymienić średnio 750 tysięcy liczników każdego roku na przestrzeni najbliższych ośmiu lat.

Tauron Inteligentne liczniki energii AMI
fot. Tauron

Zdalny licznik energii w każdym domu do 2031 roku

Jest to na tyle istotne, że znowelizowana ustawa wprowadziła obowiązek instalacji liczników odczytywanych zdalnie. Według niej, do końca 2023 roku minimum 15% punktów poboru energii ma być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu.

Przed końcem 2025 roku ma to już być 35%, zaś dwa lata później 65%. Dnia 31 grudnia 2028 roku co najmniej 80% liczników ma umożliwiać zdalny odczyt wartości. Kolejnym terminem granicznym jest 4 lipca 2031 roku, kiedy to wszystkie liczniki powinny spełniać wymagania ustawy.  

Tauron Dystrybucja, mający 6 milionów klientów, przygotowywał odpowiedni projekt wymiany już od kilku lat. Harmonogram pozwoli firmie na sprawną wymianę liczników na całym obszarze działania.

W efekcie tego, w 2028 roku liczniki inteligentne mają stanowić 80% wszystkich zarządzanych przez Taurona. Wszyscy klienci powinni otrzymać licznik z funkcją zdalnego odczytu jeszcze przed końcem 2030 roku. Firma przedstawiła harmonogram, dzięki któremu klienci mogą sprawdzić, w jakim okresie planowana jest wymiana licznika w ich domu.

Opiera się on na podziale na poszczególne jednostki biznesowe firmy. Klienci podlegający pod konkretny oddział Taurona mogą spodziewać się wymiany w danym przedziale czasowym:

  • oddziały w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach – lata 2023-2026 (2,3 miliona liczników),
  • oddziały w Krakowie i Tarnowie – pomiędzy 2025 a 2028 rokiem (1,4 miliona liczników),
  • oddziały w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie – od 2027 do 2030 roku (1,8 miliona liczników).

Wśród wszystkich obszarów działania Taurona najbardziej istotny jest Wrocław, gdzie już w przyszłym roku rozpocznie się masowy montaż AMI. Obejmie on ponad 300 tysięcy sztuk liczników o określonych parametrach i technologii.